Léčebna u Macochy pro malé pacienty vychází z dětské kresby. Zaujme bílou fasádou

Léčebna u Macochy pro malé pacienty vychází z dětské kresby. Zaujme bílou fasádou
Mezi budovami vznikly vnitřní zahrady s nově vysázenými stromy, keři a květinami lokálních druhů.
Při pohledu z výšky připomínají zahrady půdorys starých invalidoven, které se v Česku stavěly v době baroka.
Poslední z budov slouží jako ubytování pro děti a jejich doprovod.
Je tu tělocvična...
Foto: Aktuálně.cz/BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 4. 2023 17:29
Dětská léčebna pro malé pacienty s nemocemi dýchacích cest v Ostrově na Blanensku má po téměř čtyřech dekádách důstojné zázemí. Budovy, které nahradily "dočasné" centrum z 80. let minulého století, vycházejí z jednoduché dětské kresby a vápencového masivu v okolí. Architekti chtěli, aby domy měly pozitivní vliv na psychiku nemocných a respektovaly atmosféru místa.

Autorem je brněnský architekt Adam Rujbr, který v minulosti navrhl například Hemato-onkologickou kliniku pro Fakultní nemocnici Olomouc. "I tady jsme se snažili o "léčivou architekturu", která se projevuje celkovým vzhledem budov - jejich čistě bílou barvou i zasazením do krajiny a terénu. Interiér oživují pestré barvy a je důsledně propojený s venkovními terasami a zahradou," říká.

Dvoupodlažní zdravotnický areál odkazuje na barvu vápence, který je pro kraj typický. Celkem se skládá ze čtyř budov s typickými štíty orientovanými směrem k příjezdové cestě. Přísně pravoúhlý tvar komplexu architekt záměrně změkčil kruhovými prvky, jako jsou lavice na nádvoří, tvar svítidel nebo světlíky.

Budovy splňují přísné hygienické předpisy i požadavky na vysokou kvalitu vnitřního klima, které řídí chytré technologie. Mají navíc nízké provozní náklady. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy