Cukrárna na Lipně sází na tradiční šumavský dezert. Měsíčně prodá šest tisíc kusů

Cukrárna na Lipně sází na tradiční šumavský dezert. Měsíčně prodá šest tisíc kusů
Sladký zákusek Mandys připravuje z odpalovaného těsta, podobně jako francouzský éclair je plněný krémem a ozdobený polevou.
Prodejní pult je svěží a lehce připomíná americké "candy shopy" z 60. let minulého století.
Místo, kde se dezert denně připravuje, je od zbytku interiéru odděleno sklem, aby měli cukráři klid a čisto na práci.
Povidloň je tradiční šumavský dezert, ale také nový podnik v Lipně nad Vltavou. Před pár měsíci si ho otevřel cukrář Michal Mandys, který chce sladké těsto s povidly a tvarohem pozvednout na lahodný zážitek.
Foto: Ondřej Bouška
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 7. 2022 6:00
Cukrář Michal Mandys si v Lipně nad Vltavou otevřel nový podnik Povidloň. Pojmenoval ho podle tradičního šumavského dezertu, který oživil a přizpůsobil 21. století. Zákusek s tvarohem a povidly má úspěch u místních i turistů, měsíčně se prodá asi šest tisíc kusů. Zážitek ale přináší i návštěva samotného interiéru, který navrhlo studio A8000.

"Stejně jako pracuje šéfcukrář Michal Mandys, který povýšil do moderní podoby lokální dezert, jsme postupovali i při úpravách prostoru. Výrobu jsme navrhli jako součást interiéru, tudíž mohou návštěvníci pozorovat cukráře při práci," popisuje architekt Martin Krupauer ze studia A8000. Strop prostoru cukrárny je otevřený a přiznává rozvody technologií včetně vzduchotechniky v růžové barvě. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy