Navrhl průhlednou školku i skromný "zenový" dům. Architektem roku je Petr Stolín

Navrhl průhlednou školku i skromný "zenový" dům. Architektem roku je Petr Stolín
Petr Stolín, kterého odborná porota letos vybrala jako laureáta ocenění Architekt roku, na svých realizacích dlouhodobě spolupracuje s Alenou Mičekovou. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede katedru architektury.
Dvoupatrová budova s průsvitnou fasádou je zvláštní svým vzhledem i uspořádáním vnitřního prostoru. Otevřené místnosti a vestavěné útulny podle Stolína vybízí děti k objevování a dávají jim možnost si prostor přizpůsobit podle sebe. Stolín ke stavbě využil levné materiály a svou hravou poetiku.
Českou cenu za architekturu získal Stolín také v roce 2016 za dům a ateliér Zen-Houses.
"Pro českou krajinu architekt objevil velmi přívětivý impulz. Neokázalé, skromné, levné a přitom nevídaně působivě uspořádané objekty, jeden pro bydlení, druhý pro tvorbu," myslí si porota Architekta roku.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 9. 2021 21:01
Jednoduchost, nápaditost a malé náklady. Způsob práce a autorská díla Petra Stolína, jako je zenový dům s ateliérem či mateřská škola Nová Ruda, nejenže bodovaly v českých soutěžích, ale ukázaly směr, jakým se architektura může ubírat v době klimatických změn a rostoucích cen materiálů. Architektem roku se ale Stolín nestává jen jako autor, pro porotu byla rozhodující i jeho pedagogická činnost.

Cena Architekt roku není oceněním za celoživotní dílo. "Je určeno především praktikujícím architektům, ale nejen jim. Laureátem se může stát každý, kdo svým počínáním usiluje o příjemný prostor k bytí," říká Zdeněk Fránek, loňský architekt roku a současný porotce. O laureátovi rozhodovali také další vítězové předchozích ročníků soutěže - architekti Stanislav Fiala, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá. 

Podívejte se, jaké stavby vznikly z pera Petra Stolína, a porovnejte je s autorskými projekty tří zbylých finalistů z letošní soutěže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy