"Betonový ošklivák" i průhledná škola. Česká cena Architekt roku odhalila finalisty

"Betonový ošklivák" i průhledná škola. Česká cena Architekt roku odhalila finalisty
Úpravou Rašínova nábřeží se Janda zabýval deset let a práce ještě nejsou u konce. Asi nejvýraznější autorskou stopou jsou obří čočky, kterými architekt zasklil bývalá skladiště a vytvořil v nich místo pro setkávání, kavárny i umělecké performance.
Ve Zlíně stojí další soukromá realizace Jandova studia Brainwork. Čerpá z okolní krajiny a připomíná vilu na útesu nebo rezidenci nad městem. Dům je zasazený do svahu, a tak od lesa působí, jako by byl ukrytý pod pokrývkou trávy. Dům je nominovaný na Českou cenu za architekturu.
Asi nejvýraznější autorské dílo je mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou u Liberce, za které liberecké duo získalo Českou cenu za architekturu.
Na Architekta roku 2021 porota nominovala celkem čtyři osobnosti. Mezi kandidáty je autor revitalizace pražských kobek na náplavce Petr Janda ze studia Brainwork, který je jedním z nejvýraznějších tvůrců uplynulých pěti let.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 9. 2021 16:01
Laureátem Architekta roku 2021 se stane jedna ze čtyř osobností, která se v uplynulých pěti letech významně podílela na propagaci kvalitní architektury. Mezi kandidáty je autor skleněných kobek na náplavce Petr Janda, tvůrce školky v japonském stylu Petr Stolín, studio s minimalistickými principy Kuba a Pilař architekti a konečně i David Kraus, otec betonového "oškliváka" v obci Strančice.

Cena Architekt roku není oceněním za celoživotní dílo. "Je určeno především praktikujícím architektům, ale nejen jim. Laureátem se může stát každý, kdo svým počínáním usiluje o příjemný prostor k bytí," říká Zdeněk Fránek, loňský Architekt roku a současný porotce. O nominacích rozhodovali také další vítězové předchozích ročníků soutěže - architekti Stanislav Fiala, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá. Vítěz bude známý 21. září.

Podívejte se, jaké stavby vznikly z pera čtyř současných kandidátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy