Chatu z 80. let proměnili v bydlení severského typu. Vypadá jako budka pro ptáky

Chatu z 80. let proměnili v bydlení severského typu. Vypadá jako budka pro ptáky
Vyšší nadmořská výška a studený vítr, který sem putuje až od Severního moře, jsou odpovědí na to, proč v Jizerských horách není snadné se zahřát ani v době mírnějších zimních měsíců.
Před přestavbou měla chata fasádu z šedého brizolitu, architekti ji nahradili černým obložením ze dřeva, které si majitelé sami opalovali na ohni. Dát domu moderní podobu byla pro Vondráka velká výzva.
Díky velkoformátovému oknu se dá během léta celý prostor otevřít a propojit s venkovní terasou.
Ložnice pro hosty, která se nachází v druhé chatce se saunou, působí také velmi minimalisticky. Světlé dřevo doplňuje jen postel a noční stolky.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 1. 2021 12:46
Nad údolím Horské Kamenice u Jizerských hor stojí černá dřevostavba a její malé dvojče. Jejich fasády v zimě kontrastují s bílou pokrývkou sněhu a v létě nechávají vyniknout lučnímu kvítí, které se ohýbá pod poryvem větru. Moderní přestavba, která vznikla na základech chaty z 80. let, je dílem libereckých architektů ze studia Mjölk. Formou připomíná ptačí budku i severský typ bydlení.

Studio Mjölk a jejich projekt Chata pod Bukovou soutěží v šestém ročníku ceny Interiér roku od Institutu bytového designu, který každoročně vybírá nejlepší soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře i letos seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Stavby a interiéry vytvořené v roce 2020 mohou autoři přihlašovat až do konce února. Více informací zde.

Podívejte, jak vysoko nastavili laťku architekti ze studia Mjölk.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy