Chátrající sýpka na Moravě z dob Josefa II. má novou tvář. Je v ní útulný hotel

Chátrající sýpka na Moravě z dob Josefa II. má novou tvář. Je v ní útulný hotel
Protože sýpka sloužila po většinu svého času jako sklad obilí, byly v ní velké prostory, které architekti rozdělili na celkem 40 pokojů.
Přední pozemek zdobí platany, katalpy s výraznými květy a ozdobná fontána.
Jak říkají sami architekti, při stavbě sýpky někdo odvedl kvalitní práci. "Stačilo jen vnímat a respektovat výtvarný koncept interiéru, bylo tu kvalitní dřevěné schodiště, kamenné ostění oken a kovaná vrata," uvádí Zdeněk Eichler a Eva Eichlerová.
Přízemí hotelu je laděné do světlých barev. "Rozhodli jsme se novými prvky a povrchy nekonkurovat stávajícím, ale podpořit jejich vyznění současnými stavebními a technickými možnostmi," tvrdí architekti.
Foto: EA architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 8. 2019 10:05
Kontribuční sýpka stojí ve Velkých Pavlovicích od druhé poloviny 18. století. Na trůnu tehdy seděl Josef II., potomek Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského, po kterém je novodobý hotel také pojmenován. Do sýpky statkáři ukládali naturální daně, běžně se do ní vešlo okolo dvanácti tisíc měřic obilí. V moderních dějinách už sýpka neměla moc využití, a v roce 1993 ji dokonce zasáhl silný požár. Současný vlastník pro ni marně hledal další využití, pak se ale spojil s architekty Zdeňkem a Evou Eichlerovými, kteří barokní sýpku proměnili v útulný hotel. Podívejte se na jejich citlivou opravu.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Schillerová vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku

Další zprávy