Chátrající sýpka na Moravě z dob Josefa II. má novou tvář. Je v ní útulný hotel

Chátrající sýpka na Moravě z dob Josefa II. má novou tvář. Je v ní útulný hotel
Protože sýpka sloužila po většinu svého času jako sklad obilí, byly v ní velké prostory, které architekti rozdělili na celkem 40 pokojů.
Přední pozemek zdobí platany, katalpy s výraznými květy a ozdobná fontána.
Jak říkají sami architekti, při stavbě sýpky někdo odvedl kvalitní práci. "Stačilo jen vnímat a respektovat výtvarný koncept interiéru, bylo tu kvalitní dřevěné schodiště, kamenné ostění oken a kovaná vrata," uvádí Zdeněk Eichler a Eva Eichlerová.
Přízemí hotelu je laděné do světlých barev. "Rozhodli jsme se novými prvky a povrchy nekonkurovat stávajícím, ale podpořit jejich vyznění současnými stavebními a technickými možnostmi," tvrdí architekti.
Foto: EA architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 8. 2019 10:05
Kontribuční sýpka stojí ve Velkých Pavlovicích od druhé poloviny 18. století. Na trůnu tehdy seděl Josef II., potomek Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského, po kterém je novodobý hotel také pojmenován. Do sýpky statkáři ukládali naturální daně, běžně se do ní vešlo okolo dvanácti tisíc měřic obilí. V moderních dějinách už sýpka neměla moc využití, a v roce 1993 ji dokonce zasáhl silný požár. Současný vlastník pro ni marně hledal další využití, pak se ale spojil s architekty Zdeňkem a Evou Eichlerovými, kteří barokní sýpku proměnili v útulný hotel. Podívejte se na jejich citlivou opravu.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 36 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy