Nádraží v pražském Bubenči čeká proměna. Bude v něm hospoda a cyklistická dílna

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 11. 2019 17:32
Pět let tam nestaví vlaky. Od té doby, co vznikla na Podbabě nová zastávka, není na nádraží Bubeneč téměř žádný život. Pražané, kteří okolo něj chodí do parku Stromovka, pozorují, jak se dům z roku 1850 pomalu rozpadá. Bývalou vlakovou zastávku ale brzy čeká změna. Od roku 2021 v ní bude hospoda, kulturní centrum a servis kol.

Bývalé nádraží dostane do správy zakladatel projektu Bajkazyl a editor týdeníku Respekt Martin Kontra. Společně v týmu s Richardem Preislerem a Martinem Krbou chtějí v Bubenči provozovat kavárnu a hospodu s kulturním programem. Součástí "Stanice 6" bude stejně jako na náplavce i cyklistická dílna. 

Radnice vyhlásila soutěž minulý rok a přihlásilo se do ní přes 50 zájemců. Nápady na využití chátrající budovy měli například provozovatelé Klubovny Povaleč v Dejvicích, novináři Petr Orálek a Karel Škrabal a bratři Formanovi.

Praha 6 chce budovu pronajímat jen za přibližně osm tisíc korun měsíčně. "Je to z toho důvodu, že radnice klade silný důraz na veřejnou službu," uvedl místostarosta Jan Lacina ze strany Starostové a nezávislí. 

Rekonstrukce budovy začne podle místostarosty příští rok. Hospoda a cyklistická dílna bude u Stromovky otevřená od roku 2021. 

Pisoáry na Hlaváku? Míra močení na stromy je menší, zmizela blátivá místa, říká radní

Lidé používali jako toaletu okolní stromy, situace se výrazně zlepšila, máme tady člověka, který o pisoárech informuje, chystáme hezké zakryté řešení. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy