Chata v Krušných horách vypadá jako hranatý pac-man. Téměř splývá s okolní přírodou

Chata v Krušných horách vypadá jako hranatý pac-man. Téměř splývá s okolní přírodou
Tvarem připomíná žluté kolečko s ústy a okem z japonské hry pac-man, až na to, že je celý hranatý.
Namísto obvyklých dvou podlaží architekti navrhli tři úrovně, z nichž každá má svůj vlastní charakter. Celkově má dům 140 metrů čtverečních užitné plochy.
S hrubou fasádou kontrastuje hladký povrch dřevěných stěn v interiéru. Stavba působí jako rozhledna s útulnými místy pro odpočinek.
"Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezonně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy," vysvětluje architekt.
Foto: Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 3. 2021 17:44
Víkendový dům stojí na kraji krušnohorského lesa. Díky tmavé fasádě splývá s jehličnatými stromy v pozadí a kontrastuje se sousedními bílými omítkami. "Návrh vychází z tamní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé. Můžete ji vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků," říká architekt David Zámečník.

Hranatý dům, kde střecha a fasáda nemají jasné hranice, navrhli architekti ze studia New How. Nachází se na kraji lesa poblíž města Nové Hamry, má fasádu z hliníku a dřevěnou konstrukci. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy