Koupili zatopený lom a postavili v něm saunu. Je jako plavidlo s přístavem, říká pár

Koupili zatopený lom a postavili v něm saunu. Je jako plavidlo s přístavem, říká pár
"Od jara přecházíme na ubytovací provoz. Hostům bude k dispozici celý areál, budou mít tedy k dispozici nejen ubytování v nové maringotce s postelí, kuchyňkou a sociálním zázemím, ale i vyhlídkovou terasu nad lomem, kde je gril a sauna," vysvětluje majitel.
Její součástí je odpočívárna a výhled na jehličnatý les i hladinu vody.
Bývalý kamenolom Hranice u Lipnice nad Sázavou nemá žádný přístup pro těžkou techniku, přesto se u jeho břehu skrývá malá dřevostavba plující na hladině vody.
Součástí areálu je také vířivka a v létě lodička nebo paddleboard.
Foto: atelier HRA, Michal Čepek - Hidden Retreat
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 12. 2021 6:00
V bývalém kamenolomu u Lipnice nad Sázavou pluje na vodě malá dřevostavba s terasou a prosklenými okny. Je z ní výhled na zasněžený les, skály a přístup do ledové vody. Uvnitř drobné stavby, kterou si loni pořídili dva cestovatelé, se nachází finská sauna s odpočívárnou a útulným interiérem ze smrkového dřeva. Pár ji denně otevírá pro veřejnost a od jara má v plánu i ubytování.

Sauna nazvaná Hidden Retreat se skrývá v lomu Hranice nedaleko Národního památníku odposlechu u Lipnice nad Sázavou. Plovoucí dřevostavbu navrhli architekti z Ateliéru Hra a člověk si ji po telefonické domluvě může na pár hodin zarezervovat. Lom během pandemie koronaviru koupil pár, který má rád cestování a zčásti se jím také živí.

"Několikrát jsme se na to místo se ženou vrátili a učarovalo nám. A tak jsem nakonec vyměnil počítač za motorovou pilu, lopatu a krumpáč a naučil se spoustu nových věcí, o kterých jsem doposud neměl vůbec tušení. Pak jsme se ženou začali spřádat sny a postupně je vlastníma rukama měnili ve skutečnost," říkají Michal a Marie Čepkovi.

Lom teď zahalil sníh a voda začíná pomalu zamrzat. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy