Česko postaví v Etiopii novou ambasádu. Navrhly ji Slovenky a bude celá z hlíny

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 10. 2019 13:49
České ministerstvo zahraničních věcí odhalilo podobu nové ambasády v hlavním městě Etiopie. Úřad zde postaví komplex podle návrhu mladých slovenských studentek. Ty pro soutěž Inspireli Awards navrhly areál s kolonádou a udržitelnými domy z pálených cihel. Návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025, na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

Návrh české ambasády v Etiopii vznikl na základě mezinárodní soutěže, kterou vyhlásilo ministerstvo zahraničí společně s Fakultou stavební ČVUT. 

Vítězný návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové se skládá z rezidence pro velvyslance, ubytování zaměstnanců, úřadu, sociálního bydlení a kolonády se zahradou.

"Naši práci už dopředu formovala celkem přísná bezpečnostní opatření. Ambasáda musí být opatřená zdí, která má bezmála dva metry. Chtěly jsme vytvořit areál, kde zeď bude spíše spojovat než rozdělovat," vysvětluje jedna z autorek návrhu Kristína Boháčová.

Budoucí architektky rozčlenily pozemek pomocí zdi a jednotlivé části ambasády propojily. Stavební materiál vychází z tradice africké kultury. "Asi měsíc jsme zkoumaly klimatické podmínky a principy tamní architektury. Nakonec jsme se rozhodly navrhnout celý komplex z hlíny, na kterou v Čechách ani na Slovensku nejsme až tak zvyklí, ale v Africe je to tradiční stavební materiál," vysvětluje Jana Hájková.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

V některých částech domů architektky použily princip dvou stěn, aby se během horkých slunečných dnů měli zaměstnanci kam schovat. "Dvojitá fasáda v podstatě funguje tak, že sluníčko peče na tu první a druhá zůstane chladná, tím pádem se tolik nepřehřívá interiér," uvádí Boháčová.

Nová ambasáda by měla stát přes 220 milionů korun

Návrh chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025 a na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun. Předtím chce stihnout rekonstrukci úřadu v New Yorku a úpravu zastupitelského úřadu v Berlíně.

Současná zastaralá ambasáda v Etiopii se nachází v samotném centru Addis Abeby a ministerstvo přemýšlelo o její rekonstrukci. "Přestavba by ale nebyla smysluplná," vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

"Centrum Addis Abeby se mění. Současná budova dříve zapadala do kontextu města, dnes jsou okolo ní vysoké budovy, a tak jsme se i z bezpečnostního důvodu rozhodli vypsat soutěž na novou ambasádu na pozemku, který v roce 1974 zakoupilo tehdejší československé ministerstvo," dodal. 

Nová ambasáda bude stát v rezidenční čtvrti, daleko od všech mrakodrapů. "Předpokládáme, že pozemek, na kterém stojí současný úřad, je v majetku České republiky a dnes už je velice cenný. Po výstavbě nového areálu bychom chtěli pozemek v centru prodat, je ale otázka, jak se k tomu postaví tamní úřady," řekl náměstek.

Ministerstvo zahraničí má podle Kryla nemovitý majetek v několika zemích po celém světě. "Ministerstvo zahraničí disponuje majetkem České republiky ve výši 14 miliard korun. Investujeme v zemích, u kterých víme, že tam budeme dlouhou dobu, popřípadě až na věky. V tomto ohledu je pro nás Etiopie nesmírně důležitá," uvedl.  

Addis Abeba je sídlem Africké unie a také středobodem její diplomacie. "Kdybychom měli opouštět destinace v Africe, jakože to nemáme v plánu, úřad v Etiopii bychom zavírali jako poslední, protože je pro nás největším zdrojem informací," dodal Kryl.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy