Češi se vrátili do Luhačovic. V UNESCO být nemusíme, máme plno, říká ředitel lázní

Češi se vrátili do Luhačovic. V UNESCO být nemusíme, máme plno, říká ředitel lázní
Opravenou kolonádu si hosté mohou užít až letos. I když její rekonstrukce skončila v roce 2019, následná koronakrize vytvořila z areálu místo duchů.
Další architektonickou perlou Luhačovic je takzvaný Dům Bedřicha Smetany, který jako první naboural rukopis Dušana Jurkoviče. V roce 1908 ho v duchu geometrizující secese navrhl architekt Emil Králík.
Luhačovice se nachází ve Zlínském kraji a jejich vstupní branou je kruhové náměstí s fontánou a hotelem Palace, který nabízí léčebné procedury pod jednou střechou.
V malém městečku působí čtyři lázeňské společnosti, z nichž největší podíl mají Lázně Luhačovice a.s., které kromě hotelů spravují i celý lázeňský areál s kolonádou a halou Vincentka.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 8. 2021 6:00
Lázně Luhačovice zažívají i přes proměnlivé počasí nejlepší období za uplynulé dva roky, na kolonádu a do léčebných středisek se po pandemii vrátili hosté. Luhačovice byly od počátku svého vzniku slovanskými lázněmi a jejich nezávislost na zahraničních turistech přetrvala dodnes. Čechy lákají na opravené památky, novou kolonádu a vincentku.

Architektura Luhačovic, tedy ta, která se dochovala dodnes, je charakteristická rukopisem Dušana Jurkoviče, který v areálu zanechal celkem šest staveb a vytvořil i plán pro další urbanistický rozvoj. Oproti západočeským lázním se Luhačovice rozvíjely postupně, a tak tu vedle moderní secese s lidovými motivy stojí funkcionalistické a klasicistní domy nebo alpský biedermeier. Na zápis do UNESCO to ale, zdá se, zatím nestačí. 

Podívejte se, jak svérázná je architektura areálu, a přečtěte si, jakým směrem se sektor lázeňství může v následujících letech vyvíjet.

 

Právě se děje

Další zprávy