Zapomenutá vizuální "pecka": Draci na Čechově mostě chrlili oheň

TV Architect
14. 2. 2021 11:20
Čechův most v Praze je v pořadí jedenáctým mostem přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše. Unikátní je jeho železná konstrukce - řeku překlenuje třemi oblouky. Je 169 metrů dlouhý, což z něj dělá nejkratší pražský most přes Vltavu. Patří mezi chráněné technické památky.
Čechův most v Praze je jedenáctý most přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše na břehu levém. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Secesní stavba je výsledkem spolupráce architekta Jana Kouly a inženýra Jiřího Soukupa. Výstavba probíhala v letech 1906-1908 a na druhé straně měla původně pokračovat do tzv. Letenského průkopu. Železná konstrukce na kamenných pilířích nese secesní výzdobu, která je dílem Karla Opatrného a Luďka Wurzla. Most má na obou stranách dva kiosky na výběr mýtného. Čtyři železné sloupy na výběrčích budkách na předmostí pak zkrášlují plastiky géniů od Antonína Poppa.
Podívejte se také pořad Chátrající skvosty:

Most patří k nejkrásnějším v Praze. Jistou zvláštností byl dnes již nefunkční systém, díky němuž chrlily některé železné plastiky oheň. Šlo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren. Po mostě je momentálně vedena dvojkolejná tramvajová trať.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy