Zapomenutá vizuální "pecka": Draci na Čechově mostě chrlili oheň

TV Architect
14. 2. 2021 11:20
Čechův most v Praze je v pořadí jedenáctým mostem přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše. Unikátní je jeho železná konstrukce - řeku překlenuje třemi oblouky. Je 169 metrů dlouhý, což z něj dělá nejkratší pražský most přes Vltavu. Patří mezi chráněné technické památky.
Čechův most v Praze je jedenáctý most přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše na břehu levém. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Secesní stavba je výsledkem spolupráce architekta Jana Kouly a inženýra Jiřího Soukupa. Výstavba probíhala v letech 1906-1908 a na druhé straně měla původně pokračovat do tzv. Letenského průkopu. Železná konstrukce na kamenných pilířích nese secesní výzdobu, která je dílem Karla Opatrného a Luďka Wurzla. Most má na obou stranách dva kiosky na výběr mýtného. Čtyři železné sloupy na výběrčích budkách na předmostí pak zkrášlují plastiky géniů od Antonína Poppa.
Podívejte se také pořad Chátrající skvosty:

Most patří k nejkrásnějším v Praze. Jistou zvláštností byl dnes již nefunkční systém, díky němuž chrlily některé železné plastiky oheň. Šlo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren. Po mostě je momentálně vedena dvojkolejná tramvajová trať.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy