Zapomenutá vizuální "pecka": Draci na Čechově mostě chrlili oheň

TV Architect
14. 2. 2021 11:20
Čechův most v Praze je v pořadí jedenáctým mostem přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše. Unikátní je jeho železná konstrukce - řeku překlenuje třemi oblouky. Je 169 metrů dlouhý, což z něj dělá nejkratší pražský most přes Vltavu. Patří mezi chráněné technické památky.
Čechův most v Praze je jedenáctý most přes řeku Vltavu. Spojuje náměstí Curieových na pravém břehu s nábřežím Edvarda Beneše na břehu levém. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Secesní stavba je výsledkem spolupráce architekta Jana Kouly a inženýra Jiřího Soukupa. Výstavba probíhala v letech 1906-1908 a na druhé straně měla původně pokračovat do tzv. Letenského průkopu. Železná konstrukce na kamenných pilířích nese secesní výzdobu, která je dílem Karla Opatrného a Luďka Wurzla. Most má na obou stranách dva kiosky na výběr mýtného. Čtyři železné sloupy na výběrčích budkách na předmostí pak zkrášlují plastiky géniů od Antonína Poppa.
Podívejte se také pořad Chátrající skvosty:

Most patří k nejkrásnějším v Praze. Jistou zvláštností byl dnes již nefunkční systém, díky němuž chrlily některé železné plastiky oheň. Šlo o zajímavý způsob prezentace pražských plynáren. Po mostě je momentálně vedena dvojkolejná tramvajová trať.

 

Právě se děje

Další zprávy