Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem

Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem
Odpočívadlo Bukkekjerka od ateliéru Morfeus Arkitekter zase upomíná na místo, kde domorodí Laponci dříve pořádali své obětní rituály. Z laviček je krásný výhled na západ slunce a masivy okolních hor.
"První snímky vznikly na zakázku, dnes už fotím spíše pro radost a občas něco prodám. Nejraději fotím v zimě, protože si myslím, že to lépe vystihuje zdejší extrémní podmínky a také mě samotného," říká Havran. Červená budova na snímku stojí poblíž mostu Gimsøystruamen a je od ateliéru Jarmund/Vigsnæs. Nabízí veřejné toalety, parkování pro obytný vůz a místa na piknik.
Ve Vardø v Norsku stojí od roku 2011 památník Steilneset, který je upomínkou na soud a popravu s 91 lidmi za čarodějnictví v 17. století. Monument navrhli umělkyně Louise Bourgeoisová a architekt Peter Zumthor.
Torvdalshalsen je zajímavě pojaté piknikové místo na ostrově Vestvågøy. Nabízí výhledy na okolní pastviny a nedaleké muzeum vikingů. Je dílem norského studia 70°N arkitektur.
Foto: Jiří Havran
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 9. 2022 6:04
Jiří Havran žije od 80. let minulého století v Norsku. Dlouhou dobu připravoval a vydával knihy o severské architektuře, posledních dvacet let fotí drobné stavby, které silničáři staví na alternativních trasách v krajině. Snímky teď vystavuje Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. Ukazují, že zastavení pro turisty je na severu nápaditější než český párek v rohlíku.

"Snímky vznikly pro projekt Národních turistických tras, který řídí norská silniční správa. Ve spolupráci s architekty staví drobné stavby v krásné krajině, které fungují jako odpočívadla u silnice a umocňují zážitky z přírody," vysvětluje fotograf. Výstava nazvaná Nordic Artic/Udržitelná architektura za polárním kruhem má Česku přinést inspiraci, jak zmírnit dopad masivního turistického ruchu na přírodní bohatství a estetiku místa.

Výstava potrvá do 30. října a je součástí takzvaného Arktického festivalu, který má za cíl prohlubovat vztahy mezi vědci a umělci a vytvořit prostor pro navázání spolupráce mezi novými partnery.

Podívejte se na drobné severské stavby očima Jiřího Havrana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy