Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem

Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem
Odpočívadlo Bukkekjerka od ateliéru Morfeus Arkitekter zase upomíná na místo, kde domorodí Laponci dříve pořádali své obětní rituály. Z laviček je krásný výhled na západ slunce a masivy okolních hor.
"První snímky vznikly na zakázku, dnes už fotím spíše pro radost a občas něco prodám. Nejraději fotím v zimě, protože si myslím, že to lépe vystihuje zdejší extrémní podmínky a také mě samotného," říká Havran. Červená budova na snímku stojí poblíž mostu Gimsøystruamen a je od ateliéru Jarmund/Vigsnæs. Nabízí veřejné toalety, parkování pro obytný vůz a místa na piknik.
Ve Vardø v Norsku stojí od roku 2011 památník Steilneset, který je upomínkou na soud a popravu s 91 lidmi za čarodějnictví v 17. století. Monument navrhli umělkyně Louise Bourgeoisová a architekt Peter Zumthor.
Torvdalshalsen je zajímavě pojaté piknikové místo na ostrově Vestvågøy. Nabízí výhledy na okolní pastviny a nedaleké muzeum vikingů. Je dílem norského studia 70°N arkitektur.
Foto: Jiří Havran
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 9. 2022 6:04
Jiří Havran žije od 80. let minulého století v Norsku. Dlouhou dobu připravoval a vydával knihy o severské architektuře, posledních dvacet let fotí drobné stavby, které silničáři staví na alternativních trasách v krajině. Snímky teď vystavuje Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. Ukazují, že zastavení pro turisty je na severu nápaditější než český párek v rohlíku.

"Snímky vznikly pro projekt Národních turistických tras, který řídí norská silniční správa. Ve spolupráci s architekty staví drobné stavby v krásné krajině, které fungují jako odpočívadla u silnice a umocňují zážitky z přírody," vysvětluje fotograf. Výstava nazvaná Nordic Artic/Udržitelná architektura za polárním kruhem má Česku přinést inspiraci, jak zmírnit dopad masivního turistického ruchu na přírodní bohatství a estetiku místa.

Výstava potrvá do 30. října a je součástí takzvaného Arktického festivalu, který má za cíl prohlubovat vztahy mezi vědci a umělci a vytvořit prostor pro navázání spolupráce mezi novými partnery.

Podívejte se na drobné severské stavby očima Jiřího Havrana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy