Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem

Žádné předražené stánky ani motoresty. Čech mapuje odpočívadla za polárním kruhem
Odpočívadlo Bukkekjerka od ateliéru Morfeus Arkitekter zase upomíná na místo, kde domorodí Laponci dříve pořádali své obětní rituály. Z laviček je krásný výhled na západ slunce a masivy okolních hor.
"První snímky vznikly na zakázku, dnes už fotím spíše pro radost a občas něco prodám. Nejraději fotím v zimě, protože si myslím, že to lépe vystihuje zdejší extrémní podmínky a také mě samotného," říká Havran. Červená budova na snímku stojí poblíž mostu Gimsøystruamen a je od ateliéru Jarmund/Vigsnæs. Nabízí veřejné toalety, parkování pro obytný vůz a místa na piknik.
Ve Vardø v Norsku stojí od roku 2011 památník Steilneset, který je upomínkou na soud a popravu s 91 lidmi za čarodějnictví v 17. století. Monument navrhli umělkyně Louise Bourgeoisová a architekt Peter Zumthor.
Torvdalshalsen je zajímavě pojaté piknikové místo na ostrově Vestvågøy. Nabízí výhledy na okolní pastviny a nedaleké muzeum vikingů. Je dílem norského studia 70°N arkitektur.
Foto: Jiří Havran
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 9. 2022 6:04
Jiří Havran žije od 80. let minulého století v Norsku. Dlouhou dobu připravoval a vydával knihy o severské architektuře, posledních dvacet let fotí drobné stavby, které silničáři staví na alternativních trasách v krajině. Snímky teď vystavuje Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. Ukazují, že zastavení pro turisty je na severu nápaditější než český párek v rohlíku.

"Snímky vznikly pro projekt Národních turistických tras, který řídí norská silniční správa. Ve spolupráci s architekty staví drobné stavby v krásné krajině, které fungují jako odpočívadla u silnice a umocňují zážitky z přírody," vysvětluje fotograf. Výstava nazvaná Nordic Artic/Udržitelná architektura za polárním kruhem má Česku přinést inspiraci, jak zmírnit dopad masivního turistického ruchu na přírodní bohatství a estetiku místa.

Výstava potrvá do 30. října a je součástí takzvaného Arktického festivalu, který má za cíl prohlubovat vztahy mezi vědci a umělci a vytvořit prostor pro navázání spolupráce mezi novými partnery.

Podívejte se na drobné severské stavby očima Jiřího Havrana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy