Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru

Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru
Dům nebo spíš sklad "hledí" na českobudějovické Piaristické náměstí od roku 1531, kdy ho panstvo nechalo vystavět pro zásoby obilí. V průběhu historie pak budova sloužila i jako zbrojnice, na snímku z roku 1927 je částečně vidět její štít s klíčovými střílnami.
Postupem času stavba s prvky hradebního cimbuří, které bylo typické pro počátky jihočeské renesance, chátrala a sloužila hlavně jako sklad na sůl. Odtud se vzal také její název, kdy jí Budějovičtí začali jednoduše říkat "solnice".
Přezdívka se vžila natolik, že po rekonstrukci historické budovy a její proměně v pivní restauraci jí i sami majitelé dali název Solnice.
Na přestavbě spolupracovalo budějovické studio Lubora Gregora a architekti z ateliéru PH6. Společným cílem bylo zachovat a opravit původní konstrukci, včetně historických krovů, z nichž jeden je v pořadí čtvrtým nejstarším trámem v celém tuzemsku.
Foto: ateliér PH6
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 5. 2020 6:00
Solnice stojí na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích od roku 1531 a má jeden z nejstarších dochovaných krovů v tuzemsku. Pětipatrová budova sloužila v průběhu staletí jako sklad obilí, zbraní a nakonec i soli, z čehož je také odvozené její jméno. Před pár lety koupil areál nový majitel a ten nechal domy proměnit na restauraci a přilehlý pivovar. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 22. září v pražské galerii Dox.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy