Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru

Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru
Dům nebo spíš sklad "hledí" na českobudějovické Piaristické náměstí od roku 1531, kdy ho panstvo nechalo vystavět pro zásoby obilí. V průběhu historie pak budova sloužila i jako zbrojnice, na snímku z roku 1927 je částečně vidět její štít s klíčovými střílnami.
Postupem času stavba s prvky hradebního cimbuří, které bylo typické pro počátky jihočeské renesance, chátrala a sloužila hlavně jako sklad na sůl. Odtud se vzal také její název, kdy jí Budějovičtí začali jednoduše říkat "solnice".
Přezdívka se vžila natolik, že po rekonstrukci historické budovy a její proměně v pivní restauraci jí i sami majitelé dali název Solnice.
Na přestavbě spolupracovalo budějovické studio Lubora Gregora a architekti z ateliéru PH6. Společným cílem bylo zachovat a opravit původní konstrukci, včetně historických krovů, z nichž jeden je v pořadí čtvrtým nejstarším trámem v celém tuzemsku.
Foto: ateliér PH6
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 5. 2020 6:00
Solnice stojí na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích od roku 1531 a má jeden z nejstarších dochovaných krovů v tuzemsku. Pětipatrová budova sloužila v průběhu staletí jako sklad obilí, zbraní a nakonec i soli, z čehož je také odvozené její jméno. Před pár lety koupil areál nový majitel a ten nechal domy proměnit na restauraci a přilehlý pivovar. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 22. září v pražské galerii Dox.

 

Právě se děje

Další zprávy