Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem

Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem
Dům na Kolišti vznikl za první republiky. Nechala ho postavit jedna z tehdy největších pojišťoven na světě, konkrétně Dělnická úrazová pojišťovna. Monumentální budova s historickým průčelím je dílem architekta Bohumíra F. A. Čermáka a podle památkářů byla postavena ve stylu předválečné moderny inspirované vídeňskou wagnerovskou geometrickou secesí.
V pojišťovně ve své době pracoval spisovatel Franz Kafka. Ten sice bydlel v Praze, ale jak zmiňuje v jednom ze svých posledních deníků, vážně uvažoval o tom, že se přestěhuje do Brna a přesune se do tamní pobočky.
Památkově chráněný palác si minulý rok vyhlídl sociální podnik Amerfo, který v interiéru vybudoval zážitkový hostel. Záměrem bylo částečně připomenout odkaz Franze Kafky a částečně navázat na vedlejší Úrazovou nemocnici.
Hostel Franz Kafka Špitál připomíná nemocnici z 60. let minulého století. Do interiéru proniká světlo velkými secesními okny a pokoje oddělují často ještě původní dveře.
Foto: Kateřina Rusňáková
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
10. 6. 2020 13:20
Od roku 1913 stojí poblíž bývalých brněnských hradeb majestátní palác. Za první republiky v něm sídlila Dělnická úrazová pojišťovna, pro kterou pracoval i Franz Kafka. Spisovatel sice působil v jejím pražském ústředí, na sklonku života ale zvažoval, že se přestěhuje právě do moravského města. Tuto legendu teď připomíná nový hostel, který vedle Kafky odkazuje i na nemocnici z 60. let. Podívejte se.

Smyslem zážitkového hostelu, který provozuje spolek Amerfo, je nabídnout práci lidem s fyzickým a duševním postižením. Celkem 30 takových lidí se stará o chod hostelu, stele lůžka a připravuje snídani hostům. Podle ředitele sociálního podniku Pavla Palečka teď nicméně hrozí, že hostel zase brzy zavře. Ministerstvo práce mu totiž kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek na mzdy. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy