Alžběta II. tu prožila mládí i svobodu mimo Anglii, teď slavná vila na Maltě chátrá

Alžběta II. tu prožila mládí i svobodu mimo Anglii, teď slavná vila na Maltě chátrá
Vila Guardamangia, jak zní oficiální jméno, stojí v úzké uličce na stejnojmenném kopci a stala se sídlem budoucího královského páru poté, co prince Philipa povolalo na Maltu britské vojenské námořnictvo.
Stěny, okna i střecha jsou ale v havarijním stavu.
Několik uplynulých let se proto Malta snažila vilu od soukromníků odkoupit.
Princezna Alžběta a princ Philip se do vily na Maltě nastěhovali ve svých třiadvaceti letech.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
3. 8. 2020 14:04
Vila Guardamangia na Maltě se kromě britských ostrovů jako jediná na světě může pyšnit tím, že ji královna Alžběta II. kdysi zvala svým domovem. Přestože tomu už nic nenapovídá, v roce 1949 se do ní nastěhovala i s princem Philipem. Budovu, která je dnes v havarijním stavu, maltská vláda navrhuje opravit a proměnit v muzeum. Už dekády to totiž vypadá, jako by se v ní zastavil čas. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy