Alžběta II. tu prožila mládí i svobodu mimo Anglii, teď slavná vila na Maltě chátrá

Alžběta II. tu prožila mládí i svobodu mimo Anglii, teď slavná vila na Maltě chátrá
Vila Guardamangia, jak zní oficiální jméno, stojí v úzké uličce na stejnojmenném kopci a stala se sídlem budoucího královského páru poté, co prince Philipa povolalo na Maltu britské vojenské námořnictvo.
Stěny, okna i střecha jsou ale v havarijním stavu.
Několik uplynulých let se proto Malta snažila vilu od soukromníků odkoupit.
Princezna Alžběta a princ Philip se do vily na Maltě nastěhovali ve svých třiadvaceti letech.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
3. 8. 2020 14:04
Vila Guardamangia na Maltě se kromě britských ostrovů jako jediná na světě může pyšnit tím, že ji královna Alžběta II. kdysi zvala svým domovem. Přestože tomu už nic nenapovídá, v roce 1949 se do ní nastěhovala i s princem Philipem. Budovu, která je dnes v havarijním stavu, maltská vláda navrhuje opravit a proměnit v muzeum. Už dekády to totiž vypadá, jako by se v ní zastavil čas. Podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy