Bydlení v paneláku i byt pro sběratele umění. Prohlédněte si nejkrásnější interiéry

Bydlení v paneláku i byt pro sběratele umění. Prohlédněte si nejkrásnější interiéry
V české soutěži Interiér roku 2020 získal prvenství architekt a designér Rudolf Netík za mezonetový byt v luxusní rezidenci Obecní dvůr, kterou navrhl a opravil světoznámý architekt Ricardo Bofill.
Mezinárodní porota ocenila Netíkův respekt pro ducha místa pražského Josefova, s nímž moderní interiér tvoří souhru. Designér skloubil historické prvky, jako jsou luxfery nebo měděná vana, s těmi moderními, které interiéru dominují. Stal se tak absolutním vítězem celé soutěže.
Opravený palác je důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou. Atelier-r zachoval historické hodnoty hradu a vložil do něj konstrukce z korozi odolné oceli, skleněnou střechu a osvětlení, které v paláci vytváří jedinečnou atmosféru.
V kategorii Rekonstrukce porotu nejvíce zaujal panelový byt od architektky Kláry Kučera Makovcové. Betonovou konstrukci navrhla obrousit na hrubý základ a kuchyň ladila do ořechové dýhy, připomínající vestavěné stěny z dob funkcionalismu.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 9. 2021 6:00
Mezonetový byt v luxusní rezidenci Obecní dvůr, kterou navrhl a opravil světoznámý architekt Ricardo Bofill, vyhrál v soutěži Interiér roku. Architekt a designér Rudolf Netík při práci na podobě bytu zrcadlil samotné klienty, sběratele umění, a do původních, odhalených konstrukcí vložil jejich estetické i osobní já.

Soutěž Interiér roku každoročně vyhlašuje Institut bytového designu a má několik kategorií. Vyhlášení výsledků v pořadí už šestého ročníku bylo letos kvůli pandemii koronaviru a s ní spojeným vládním opatřením odsunuté z jara na podzim. Výsledky jednotlivých kategorií tak porota tajila téměř půl roku. 

Kategorie Novostavba (+ Absolutní vítěz):
Mezonet u Obecního dvora 
Autor: Rudolf Netík, studio RN Architektonický ateliér

Foto: Klára Makovcová Architects (archiv)

Kategorie Rekonstrukce:
Panelový byt téměř jako loft 
Autorka: Klára Kučera Makovcová, studio Klára Makovcová architects

Kategorie Veřejný interiér I (restaurace, kavárny, hotely):
Restaurace Soho v Banské Bystrici 
Autoři: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Alan Prekop ze studia Gutgut a
Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Matej Kurajda ze studia Grau
Architects

Kategorie Veřejný interiér II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory) 
Rekonstrukce paláce hradu Helfštýn
Autoři: Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, spolupráce Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová a Daria Johanesová, studio Ateliér-r

Kategorie Interiér roku - Somfy (kanceláře, huby a coworkingová
centra):
Sídlo finanční skupiny J&T Investments
Autoři: Vít Máslo a David Richard Chisholm, spolupráce
Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka a Aneta Všechovská Zadáková,
studio CMC architects

Kategorie Interiér roku - Velux (cena generálního partnera):
Půdní byt na Starém Městě
Autor: Václav Hlaváček, Studio acht

Kategorie Cena novinářů:
Interiér chalupy Na Škole 
Autoři: Adéla Lipár Kudrnová a Tomáš Beránek, Arki studio

Na jednotlivé interiéry se můžete podívat v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy