Bydlení v paneláku i byt pro sběratele umění. Prohlédněte si nejkrásnější interiéry

Bydlení v paneláku i byt pro sběratele umění. Prohlédněte si nejkrásnější interiéry
V české soutěži Interiér roku 2020 získal prvenství architekt a designér Rudolf Netík za mezonetový byt v luxusní rezidenci Obecní dvůr, kterou navrhl a opravil světoznámý architekt Ricardo Bofill.
Mezinárodní porota ocenila Netíkův respekt pro ducha místa pražského Josefova, s nímž moderní interiér tvoří souhru. Designér skloubil historické prvky, jako jsou luxfery nebo měděná vana, s těmi moderními, které interiéru dominují. Stal se tak absolutním vítězem celé soutěže.
Opravený palác je důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou. Atelier-r zachoval historické hodnoty hradu a vložil do něj konstrukce z korozi odolné oceli, skleněnou střechu a osvětlení, které v paláci vytváří jedinečnou atmosféru.
V kategorii Rekonstrukce porotu nejvíce zaujal panelový byt od architektky Kláry Kučera Makovcové. Betonovou konstrukci navrhla obrousit na hrubý základ a kuchyň ladila do ořechové dýhy, připomínající vestavěné stěny z dob funkcionalismu.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 9. 2021 6:00
Mezonetový byt v luxusní rezidenci Obecní dvůr, kterou navrhl a opravil světoznámý architekt Ricardo Bofill, vyhrál v soutěži Interiér roku. Architekt a designér Rudolf Netík při práci na podobě bytu zrcadlil samotné klienty, sběratele umění, a do původních, odhalených konstrukcí vložil jejich estetické i osobní já.

Soutěž Interiér roku každoročně vyhlašuje Institut bytového designu a má několik kategorií. Vyhlášení výsledků v pořadí už šestého ročníku bylo letos kvůli pandemii koronaviru a s ní spojeným vládním opatřením odsunuté z jara na podzim. Výsledky jednotlivých kategorií tak porota tajila téměř půl roku. 

Kategorie Novostavba (+ Absolutní vítěz):
Mezonet u Obecního dvora 
Autor: Rudolf Netík, studio RN Architektonický ateliér

Foto: Klára Makovcová Architects (archiv)

Kategorie Rekonstrukce:
Panelový byt téměř jako loft 
Autorka: Klára Kučera Makovcová, studio Klára Makovcová architects

Kategorie Veřejný interiér I (restaurace, kavárny, hotely):
Restaurace Soho v Banské Bystrici 
Autoři: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Alan Prekop ze studia Gutgut a
Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Matej Kurajda ze studia Grau
Architects

Kategorie Veřejný interiér II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory) 
Rekonstrukce paláce hradu Helfštýn
Autoři: Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, spolupráce Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová a Daria Johanesová, studio Ateliér-r

Kategorie Interiér roku - Somfy (kanceláře, huby a coworkingová
centra):
Sídlo finanční skupiny J&T Investments
Autoři: Vít Máslo a David Richard Chisholm, spolupráce
Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka a Aneta Všechovská Zadáková,
studio CMC architects

Kategorie Interiér roku - Velux (cena generálního partnera):
Půdní byt na Starém Městě
Autor: Václav Hlaváček, Studio acht

Kategorie Cena novinářů:
Interiér chalupy Na Škole 
Autoři: Adéla Lipár Kudrnová a Tomáš Beránek, Arki studio

Na jednotlivé interiéry se můžete podívat v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

"V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO…," citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

"Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Automobilky by kvůli omezení výroby měly začít čerpat program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení do konce července příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy