Šumperák byl symbol socialistického kýče i vynalézavosti. Lidé tyto domy staví dodnes

Šumperák byl symbol socialistického kýče i vynalézavosti. Lidé tyto domy staví dodnes
Kniha nazvaná 'Šumperák - Ztráta plánu' je druhým dílem stejnojmenné knihy z roku 2016. Autor Tomáš Pospěch se v ní zamýšlí nad otázkou, zda existuje originalita v sériové architektuře, přičemž se odvolává na George Kublera, historika umění, který v knize The Shape of Time z roku 1970 napsal: "Rozrůstá se nám materiál série, kde umělecké dílo není jedinečné, nýbrž existuje v rozmanitosti příkladů rozprostřených v čase dříve i později, stejně jako vysoko a nízko na škále kvality.“
První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Lidé ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení. Odborníci ale měli výhrady. "Psalo se o ní jako o kýči, architekti dům nepovažovali za architekturu, památkáři se zase obávali, že zkazí charakter české vesnice," říká Tomáš Pospěch.
Z šumperské rodinné vily se brzy stalo unikum, na které se lidé jezdili dívat z daleka. Mnozí si v něm přáli bydlet a netrvalo dlouho, aby se jej někdo nesnažil napodobit.
Lidé si však hranaté stavby často stavěli i svépomocí, tak jako v Žiželicích na Kolínsku. "Výslednou podobu domu značně ovlivnily okolnosti, jak byl který stavebník šikovný, jak dokázal obstarat materiál nebo řemeslníka, jaký měl vkus a nároky," vysvětluje kritik umění.
Foto: Tomáš Pospěch
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 1. 2021 19:44
"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií. Revoluční stavbu okukovali lidé z okolí a mnozí si v ní sami přáli bydlet. "Během pár let se rozšířila téměř do všech československých měst a obcí," říká fotograf Tomáš Pospěch, který šumperáky mapuje už dvě dekády.

"Těch domů se postavilo možná pět, ale možná také dvacet tisíc. Mění se místo, do kterého jsou usazeny, proměňují se dokonce i jednotlivé domy, ale za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán," říká kritik umění a autor knihy nazvané Šumperák - Ztráta plánu, Tomáš Pospěch. 

Nadšený fotograf zdokumentoval na šest set staveb, které přetrvaly v českých a moravských městech. Jeho v pořadí už druhá publikace navazuje na knihu z roku 2016, i tentokrát mapuje fenomén domu s prvky bruselského stylu z 60. let, zamýšlí se však také nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy