Šumperák byl symbol socialistického kýče i vynalézavosti. Lidé tyto domy staví dodnes

Šumperák byl symbol socialistického kýče i vynalézavosti. Lidé tyto domy staví dodnes
Kniha nazvaná 'Šumperák - Ztráta plánu' je druhým dílem stejnojmenné knihy z roku 2016. Autor Tomáš Pospěch se v ní zamýšlí nad otázkou, zda existuje originalita v sériové architektuře, přičemž se odvolává na George Kublera, historika umění, který v knize The Shape of Time z roku 1970 napsal: "Rozrůstá se nám materiál série, kde umělecké dílo není jedinečné, nýbrž existuje v rozmanitosti příkladů rozprostřených v čase dříve i později, stejně jako vysoko a nízko na škále kvality.“
První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Lidé ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení. Odborníci ale měli výhrady. "Psalo se o ní jako o kýči, architekti dům nepovažovali za architekturu, památkáři se zase obávali, že zkazí charakter české vesnice," říká Tomáš Pospěch.
Z šumperské rodinné vily se brzy stalo unikum, na které se lidé jezdili dívat z daleka. Mnozí si v něm přáli bydlet a netrvalo dlouho, aby se jej někdo nesnažil napodobit.
Lidé si však hranaté stavby často stavěli i svépomocí, tak jako v Žiželicích na Kolínsku. "Výslednou podobu domu značně ovlivnily okolnosti, jak byl který stavebník šikovný, jak dokázal obstarat materiál nebo řemeslníka, jaký měl vkus a nároky," vysvětluje kritik umění.
Foto: Tomáš Pospěch
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 1. 2021 19:44
"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií. Revoluční stavbu okukovali lidé z okolí a mnozí si v ní sami přáli bydlet. "Během pár let se rozšířila téměř do všech československých měst a obcí," říká fotograf Tomáš Pospěch, který šumperáky mapuje už dvě dekády.

"Těch domů se postavilo možná pět, ale možná také dvacet tisíc. Mění se místo, do kterého jsou usazeny, proměňují se dokonce i jednotlivé domy, ale za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán," říká kritik umění a autor knihy nazvané Šumperák - Ztráta plánu, Tomáš Pospěch. 

Nadšený fotograf zdokumentoval na šest set staveb, které přetrvaly v českých a moravských městech. Jeho v pořadí už druhá publikace navazuje na knihu z roku 2016, i tentokrát mapuje fenomén domu s prvky bruselského stylu z 60. let, zamýšlí se však také nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 48 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy