V utopistické vesnici žije 150 tisíc důchodců. Film odhaluje, že ráj na zemi je peklo

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 10. 2022 10:04
Světové autory a jejich ikonické stavby letos přibližuje festival Film a architektura, který začal 29. září. V Česku a na Slovensku promítne přes 30 snímků, které sledují práci slavných jmen, jako je Ricardo Boffil nebo Alena Šrámková. Dalším tématem jsou realizace, které ve společnosti budí vášně. Za pozornost stojí brutalistní Myší bunkr v Berlíně nebo obří "vesnice" pro důchodce na Floridě.
Ve vesnici na Floridě dnes žije asi 150 tisíc lidí, většina v roce 2020 volila Donalda Trumpa.
Ve vesnici na Floridě dnes žije asi 150 tisíc lidí, většina v roce 2020 volila Donalda Trumpa. | Foto: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices GmbH

Snímek The Bubble sleduje několik obyvatel žijících v největší seniorské komunitě na světě. Rezidenční oblast pro lidi nad 55 let roste v centru Floridy od roku 2010 a dnes je považována za nejrychleji se rozvíjející území ve Státech. Rozprostírá se na asi 140 kilometrech čtverečních a v následujících letech to má být ještě dvakrát tolik. 

Snímek nabízí pohled na spokojené důchodce, kteří po vesnici jezdí elektrickými vozíky nebo cvičí břišní tanec. Divák ale postupně zjišťuje, že jejich svět je utopie.
Snímek nabízí pohled na spokojené důchodce, kteří po vesnici jezdí elektrickými vozíky nebo cvičí břišní tanec. Divák ale postupně zjišťuje, že jejich svět je utopie. | Foto: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices GmbH

Pozorováním obyvatel filmaři zjišťují, jak moderní vesnice funguje. Útočiště tu hledají hlavně movití Američané, kteří chtějí důchod strávit aktivně a mezi svými vrstevníky, s nimiž si nebudou připadat "tak staří". Senioři platí měsíční poplatek na chod domácnosti plus tučný příspěvek na správu celého areálu. O nic dalšího se nemusí starat. K dispozici mají přes 50 golfových hřišť, 70 bazénů, víc než 90 rekreačních center, tři tisíce společenských klubů a jedno sportovní hřiště. 

Dokument nabízí bizarní pohled na spokojené důchodce, kteří po vesnici jezdí elektrickými golfovými vozíky, cvičí břišní tanec, popíjejí margaritu a s malorážkou střílí do terčů, jako by se připravovali na další světovou válku. Představy o idylické vesnici se ale divákovi rychle rozplynou v konfrontaci s odborníky a lidmi, kteří žijí mimo vesnici. "Ráj na zemi" doprovází obavy z nedostatku pitné vody, záplav, ničení krajiny i uzavřené komunity, která je politicky lehce manipulovatelná. Ve vesnici dnes žije asi 150 tisíc lidí, většina v roce 2020 volila Donalda Trumpa.

Dokument rakouské režisérky Valerie Blankenbylové uvede pražské kino Světozor v pondělí od 20:30. Brněnské Kino Art ho má na programu o den později od 17:45.

Myší bunkr

Stavba Ústřední zvířecí laboratoře skončila v roce 1980. Je jednou z největších brutalistních staveb v Berlíně. Teď jí hrozí demolice.
Stavba Ústřední zvířecí laboratoře skončila v roce 1980. Je jednou z největších brutalistních staveb v Berlíně. Teď jí hrozí demolice. | Foto: Shutterstock

Osud jedné z největších brutalistních staveb v Německu sleduje snímek nazvaný Battleship Berlin. Budovu s přezdívkou Myší bunkr donedávna využívala společnost Charité jako ústřední zvířecí laboratoř. Před pár lety se ale firma rozhodla z budovy vystěhovat a na jejím pozemku postavit moderní výzkumné centrum. Gigant, který připomíná loď nebo tank, je teď prázdný a názory na to, jak s budovou dále naložit, se, podobně jako před demolicí pražského Transgasu, liší.

Architekti a teoretici umění si stojí za tím, že budova ve světě nemá obdoby a měla by mít status kulturní památky. "Budovou chtěli tehdejší architekti říct: jsme tady a ukazujeme vám futuristický design pro vědce západního světa," vysvětluje historik architektury Felix Torkar.

Vedoucí společnosti Charité si ale nedokáže představit způsob, jakým by šel betonový obr zachránit a udržitelně využít. "Budova by měla uvolnit místo pro moderní a funkční stavbu. Osobně si nemyslím, že architekti přijdou s projektem, který by byl funkční a vyplatil by se ekonomicky," říká v dokumentu jeden z vedoucích společnosti Charité, doktor Axel Radlach Pries.

Architekt Gerd Hänska budovu od začátku navrhoval jako Ústřední zvířecí laboratoř. Během několika desítek let tady skončily tisíce myší. Do interiéru jde minimum světla.
Architekt Gerd Hänska budovu od začátku navrhoval jako Ústřední zvířecí laboratoř. Během několika desítek let tady skončily tisíce myší. Do interiéru jde minimum světla. | Foto: Battleship Berlin

Myší bunkr v části Lichterfelde/Steglitz navrhl v 70. letech minulého století Gerd Hänska. Výstavba trvala téměř deset let a fasáda z odhaleného betonu připomíná kryt. Dovnitř kolosu proniká jen minimum denního světla. Vzduchotechnika je řešená rourami, které z fasády vyčnívají jako děla. Na to, jaký osud budovu čeká, se bude ptát pražské Centrum architektury a městského plánování v sobotu v 16 hodin. Po projekci následuje diskuse s režisérem Nathanem Eddym.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy