Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti

Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti
Architekti ze studia Vrtiška & Žák, kteří mají obnovu na starosti, chtějí zachovat jádro a vyzdvihnout původní ráz budovy. "Chceme zachovat netradiční zkosenou konstrukci, protože je to pro tento objekt signifikantní. Nějakou část hmoty dáváme pryč, budova si ale udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem."
Městské lázně v Chomutově navrhl architekt Jiří Eisenreich, spoluautor brutalistní stavby Transgas na Vinohradech, kterou minulý rok nechal její majitel srovnat se zemí.
Architekti počítají s celou řadou aktivit, jako je taneční škola.
Socialistickou stavbu na Ústecku málem potkal stejný osud. Město totiž zvažovalo, že několik let opuštěnou budovu nechá zbourat.
Foto: Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 9. 2020 14:30
Chomutovské lázně, které se objevily například v krimisérii Zrádci, navrhl v brutalistním stylu architekt Jiří Eisenreich. V centru města stojí od 80. let minulého století, poslední skoro dekádu jsou ale z technických důvodů mimo provoz. Město teď řeší, jak s opuštěnou budovou naloží do budoucna. Zvažovalo i demolici, nakonec si ale nechalo vypracovat návrh na její proměnu. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy