Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti

Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti
Architekti ze studia Vrtiška & Žák, kteří mají obnovu na starosti, chtějí zachovat jádro a vyzdvihnout původní ráz budovy. "Chceme zachovat netradiční zkosenou konstrukci, protože je to pro tento objekt signifikantní. Nějakou část hmoty dáváme pryč, budova si ale udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem."
Městské lázně v Chomutově navrhl architekt Jiří Eisenreich, spoluautor brutalistní stavby Transgas na Vinohradech, kterou minulý rok nechal její majitel srovnat se zemí.
Architekti počítají s celou řadou aktivit, jako je taneční škola.
Socialistickou stavbu na Ústecku málem potkal stejný osud. Město totiž zvažovalo, že několik let opuštěnou budovu nechá zbourat.
Foto: Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 9. 2020 14:30
Chomutovské lázně, které se objevily například v krimisérii Zrádci, navrhl v brutalistním stylu architekt Jiří Eisenreich. V centru města stojí od 80. let minulého století, poslední skoro dekádu jsou ale z technických důvodů mimo provoz. Město teď řeší, jak s opuštěnou budovou naloží do budoucna. Zvažovalo i demolici, nakonec si ale nechalo vypracovat návrh na její proměnu. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy