Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti

Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti
Architekti ze studia Vrtiška & Žák, kteří mají obnovu na starosti, chtějí zachovat jádro a vyzdvihnout původní ráz budovy. "Chceme zachovat netradiční zkosenou konstrukci, protože je to pro tento objekt signifikantní. Nějakou část hmoty dáváme pryč, budova si ale udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem."
Městské lázně v Chomutově navrhl architekt Jiří Eisenreich, spoluautor brutalistní stavby Transgas na Vinohradech, kterou minulý rok nechal její majitel srovnat se zemí.
Architekti počítají s celou řadou aktivit, jako je taneční škola.
Socialistickou stavbu na Ústecku málem potkal stejný osud. Město totiž zvažovalo, že několik let opuštěnou budovu nechá zbourat.
Foto: Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 9. 2020 14:30
Chomutovské lázně, které se objevily například v krimisérii Zrádci, navrhl v brutalistním stylu architekt Jiří Eisenreich. V centru města stojí od 80. let minulého století, poslední skoro dekádu jsou ale z technických důvodů mimo provoz. Město teď řeší, jak s opuštěnou budovou naloží do budoucna. Zvažovalo i demolici, nakonec si ale nechalo vypracovat návrh na její proměnu. Podívejte se.
 

Právě se děje

Další zprávy