Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti

Brutalistní lázně v Chomutově se dají zachránit. Je škoda je bourat, tvrdí architekti
Architekti ze studia Vrtiška & Žák, kteří mají obnovu na starosti, chtějí zachovat jádro a vyzdvihnout původní ráz budovy. "Chceme zachovat netradiční zkosenou konstrukci, protože je to pro tento objekt signifikantní. Nějakou část hmoty dáváme pryč, budova si ale udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem."
Městské lázně v Chomutově navrhl architekt Jiří Eisenreich, spoluautor brutalistní stavby Transgas na Vinohradech, kterou minulý rok nechal její majitel srovnat se zemí.
Architekti počítají s celou řadou aktivit, jako je taneční škola.
Socialistickou stavbu na Ústecku málem potkal stejný osud. Město totiž zvažovalo, že několik let opuštěnou budovu nechá zbourat.
Foto: Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 9. 2020 14:30
Chomutovské lázně, které se objevily například v krimisérii Zrádci, navrhl v brutalistním stylu architekt Jiří Eisenreich. V centru města stojí od 80. let minulého století, poslední skoro dekádu jsou ale z technických důvodů mimo provoz. Město teď řeší, jak s opuštěnou budovou naloží do budoucna. Zvažovalo i demolici, nakonec si ale nechalo vypracovat návrh na její proměnu. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy