"Blázni" z Brna koupili zchátralý statek na jihu Čech. Strašáka obce mění na zahradu

"Blázni" z Brna koupili zchátralý statek na jihu Čech. Strašáka obce mění na zahradu
Při průzkumu, který předcházel stavební dokumentaci, dvojice zjistila, že fasáda domu měla v minulosti hned několik barev. Byla nejen tradičně okrová, ale měla i prvky modré a také růžové barvy, jež u rodiny nakonec zvítězila. Zahradní architekti si přáli, aby dům ladil s okolními domy a přilehlou zvonicí.
Statek ve stylu selského baroka byl sice památkově chráněný, jeho vlastník, který ho koupil v 90. letech minulého století, ho ale neudržoval, a tak se stal strašákem obce. Úřednice o něm dokonce tvrdila, že je nejzchátralejší památkou v jižních Čechách. V horní části štítu padala omítka i cihly, každou chvíli hrozilo, že se zřítí. "Původní majitel chtěl údajně v domě provozovat erotické služby, památkáři mu to ale zatrhli a on pak na truc na dům ani nesáhl. Koupili jsme ho od něj a on v době, kdy jsme už podepsali smlouvu, přijel na statek a vzal z dvora pět cenných žulových kamenek," popisuje Jakub s Kateřinou.
V místnosti se zachovaly původní dlaždice a Jakub s Kateřinou přemýšlí, jak ji využijí do budoucna. Historicky cenné jsou tu valené klenby s výsečemi.
Nad obytnou částí domu se dříve nacházela půda. Kvůli chybějícím taškám do ní ale desítky let zatékalo. To se podepsalo na stavu krovu, který silně poškodila hniloba. Některé trámy museli řemeslníci vyměnit celé, u jiných odstranili poškozené části a nahradili je novými.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 11. 2022 14:30
Většina lidí z Modlešovic už nevěřila, že se památkově chráněný dům na návsi někdy podaří zachránit. Třicet let na něj nikdo ani nesáhl a místní se smířili s tím, že jednoho dne spadne. Když se před čtyřmi lety ve vsi znenadání objevili zájemci o koupi, sousedé je měli za blázny. Rodina se ale nedala odradit, dům koupila a začala ho postupně zachraňovat. Buduje v něm centrum pro milovníky květin.

Kateřina Čadková a Jakub Kovář se potkali v Lednici na Moravě, kde oba studovali zahradní architekturu. Usadili se v Brně, ale jelikož Kateřinini rodiče vlastní v Modlešovicích chalupu, víkendy často trávili u nich na jihu Čech. Na dvoře si zrekonstruovali starý chlév, v němž při návštěvách tráví čas se svými sedmiletými dvojčaty.

"Moje maminka tu má svůj ráj květin a nám na zahradě začal chybět vlastní prostor, kde bychom se mohli realizovat. Chtěli jsme sehnat něco tady v obci, ale v Modlešovicích se domy dědí z generace na generaci. Jediné, co připadalo v úvahu, byla ruina na návsi," popisuje Kateřina, která stejně jako Jakub  navrhuje pro klienty zahrady.

Statek ve stylu selského baroka byl sice památkově chráněný, jeho vlastník, který ho koupil v 90. letech minulého století, ale nemovitost neudržoval, a tak se stala strašákem obce. Když se o statek Kateřina s Jakubem začali zajímat, lidé jim říkali, že jsou blázni. Úřednice je dokonce strašila tím, že koupí nejzchátralejší památku v jižních Čechách. Nedali se odradit a usedlost koupili. Přezdívají ji Bylinková chalupa a postupně jí vrací kouzlo starých časů. 

Přečtěte si v galerii jejich příběh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
Další zprávy