Vyrobili nosošťoury, teď staví odběrová místa. Česko musí testovat, tvrdí architekti

Vyrobili nosošťoury, teď staví odběrová místa. Česko musí testovat, tvrdí architekti
Před létem začalo studio coll coll spolupracovat i na návrzích odběrových míst pro lidi s podezřením na koronavirus. Realizovalo například centrum na Havlíčkově náměstí v Praze 3...
Nové odběrové místo #safeside se nachází v Pražské tržnici v sedmé městské části hlavního města.
"Chtěli jsme halu otevřít hned, ale bohužel se to produkčně nestihlo. Museli jsme 
vymyslet, jak jeden velký prostor rozdělit za co nejmíň peněz, aby odpovídal procesu a nařízením hygieny," říká otec dvou malých dětí.
Bývalá jatka mají původní dřevěné trámy a nová industriální světla. Kvůli hygieně museli však architekti střechu částečně zakrýt bílou plachtou. "Na jednu stranu je pražská hygiena velmi vstřícná, protože chce, aby taková místa vznikala. Na druhou stranu bazíruje na věcech, které se nám nezdají až tak podstatné. Ale je to dobře, na začátku jsme totiž měli tendenci ta nařízení trochu ohýbat, ale řešíme tu hodně infekční nemoc," uznávají architekti.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 1. 2021 9:08
Od jara minulého roku spolupracují architekti ze studia coll coll s českými vědci v boji proti koronaviru. Když v Itálii zavřela továrnu na "nosošťoury", vymysleli nejen design, ale i výrobní logistiku dodavatelů české alternativy. Doba covidová změnila architektům práci i v jiném ohledu. Místo domů teď navrhují odběrová místa. To nejnovější teď otevírá v Pražské tržnici.

"Zjistili jsme, že i architekti mají v boji proti pandemii svou roli. Pokud jsou v týmu lékaři, právníci, hygienici a vědci, je dobré mít v něm někoho, kdo má nohy na zemi a rozumí pohybu v prostoru," říká pro Aktuálně.cz architekt Krištof Hanzlík ze studia coll coll.  

Odběrová místa i "nosošťoury" jsou podle něj logistický a architektonický problém. "Člověk využívá své zkušenosti jen v trochu jiném oboru. Baví nás to, dočasnou architekturu a instalace řešíme často, tady je však potřeba reagovat rychle a tvořit za málo peněz," dodává. 

Podívejte se, jak vypadá nové odběrové místo v Pražské tržnici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy