Architekti představili "špageťáka", český pavilon na světovou výstavu Expo v Dubaji

ČTK ČTK
11. 7. 2019 22:21
Architekti dnes v Praze představili návrh českého pavilonu na světovou výstavu Expo. Takzvaný špageťák, který bude v Dubaji ve Spojených arabských emirátech příští rok, je mrakem trubic. Jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Cena za výstavbu a provoz je kolem 80 a 85 milionů korun, řekl dnes na vernisáži spoluautor projektu Jindřich Ráftl. Stavební práce v Dubaji už začaly.
Jindřich Ráftl (vpravo) a generální komisař národního pavilonu na Expo 2020 v Dubaji Jiří Potužník.
Jindřich Ráftl (vpravo) a generální komisař národního pavilonu na Expo 2020 v Dubaji Jiří Potužník. | Foto: ČTK

"Pavilon je mrakem trubic - je to výtvarné vyjádření toho, jak funguje systém S.A.W.E.R - vytváří vodu ze vzduchu," uvedl Ráftl. Pavilon bude postavený ze sklopolymerových trubic, původně se počítalo s bioplastem. "Ten systém má obrovský potenciál v tom, že může pomoci v místech, kde je reálně potřebný. Je to český patent a nápad. Pokud se použije v poušti, tak by lidé nemuseli mít tendenci se kvůli suchu stěhovat," dodal.

Kromě vzorku fasády, která je vystavená v areálu Galerie Jaroslava Frágnera na pražském Betlémském náměstí, Ráftl představil také výtvarné skici projektu. V Dubaji bude na výstavě zabírat plochu na prostoru o velikosti 25 krát 50 metrů, pozemek bude podle Ráftla zastavený ze tří čtvrtin. "Na návrhu pracujeme od června loňského roku, máme už všechny papíry hotové," dodal architekt.

Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) chtějí systém testovat v poušti. V červnu dva kontejnery se zařízením odjely z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů, uvedl tehdy Tomáš Matuška z UCEEB, který má projekt na starosti. Nyní testovaný systém, který se vejde do dvou lodních kontejnerů, vyrobí 100 litrů destilované vody denně.

Další úpravou pomocí minerálů z ní vznikne pitná voda. "Cíl je udělat zařízení a nabízet ho pro opravdu odlehlé oblasti bez infrastruktury," uvedl Matuška. Zařízení bude stát u velbloudí farmy, kde žije několik stovek závodních velbloudů. Na farmu chodí pro vodu například i beduíni, právě jim by mohlo podle Matušky zařízení sloužit.

Zařízení pro českou expozici v Dubaji by mělo začít vznikat letos na podzim. Kapacita vystavované technologie by měla být pětinásobná oproti té, která se nyní testuje. Spojená bude též s dalšími systémy, například pro speciální zavlažování.

Expo 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jde o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie. Poprvé je hostitelem arabská země. Organizátoři předpokládají, že ji navštíví 25 milionů lidí, z toho zhruba tři čtvrtiny ze zahraničí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy