Architekti představili "špageťáka", český pavilon na světovou výstavu Expo v Dubaji

ČTK ČTK
11. 7. 2019 22:21
Architekti dnes v Praze představili návrh českého pavilonu na světovou výstavu Expo. Takzvaný špageťák, který bude v Dubaji ve Spojených arabských emirátech příští rok, je mrakem trubic. Jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Cena za výstavbu a provoz je kolem 80 a 85 milionů korun, řekl dnes na vernisáži spoluautor projektu Jindřich Ráftl. Stavební práce v Dubaji už začaly.
Jindřich Ráftl (vpravo) a generální komisař národního pavilonu na Expo 2020 v Dubaji Jiří Potužník.
Jindřich Ráftl (vpravo) a generální komisař národního pavilonu na Expo 2020 v Dubaji Jiří Potužník. | Foto: ČTK

"Pavilon je mrakem trubic - je to výtvarné vyjádření toho, jak funguje systém S.A.W.E.R - vytváří vodu ze vzduchu," uvedl Ráftl. Pavilon bude postavený ze sklopolymerových trubic, původně se počítalo s bioplastem. "Ten systém má obrovský potenciál v tom, že může pomoci v místech, kde je reálně potřebný. Je to český patent a nápad. Pokud se použije v poušti, tak by lidé nemuseli mít tendenci se kvůli suchu stěhovat," dodal.

Kromě vzorku fasády, která je vystavená v areálu Galerie Jaroslava Frágnera na pražském Betlémském náměstí, Ráftl představil také výtvarné skici projektu. V Dubaji bude na výstavě zabírat plochu na prostoru o velikosti 25 krát 50 metrů, pozemek bude podle Ráftla zastavený ze tří čtvrtin. "Na návrhu pracujeme od června loňského roku, máme už všechny papíry hotové," dodal architekt.

Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) chtějí systém testovat v poušti. V červnu dva kontejnery se zařízením odjely z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů, uvedl tehdy Tomáš Matuška z UCEEB, který má projekt na starosti. Nyní testovaný systém, který se vejde do dvou lodních kontejnerů, vyrobí 100 litrů destilované vody denně.

Další úpravou pomocí minerálů z ní vznikne pitná voda. "Cíl je udělat zařízení a nabízet ho pro opravdu odlehlé oblasti bez infrastruktury," uvedl Matuška. Zařízení bude stát u velbloudí farmy, kde žije několik stovek závodních velbloudů. Na farmu chodí pro vodu například i beduíni, právě jim by mohlo podle Matušky zařízení sloužit.

Zařízení pro českou expozici v Dubaji by mělo začít vznikat letos na podzim. Kapacita vystavované technologie by měla být pětinásobná oproti té, která se nyní testuje. Spojená bude též s dalšími systémy, například pro speciální zavlažování.

Expo 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jde o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie. Poprvé je hostitelem arabská země. Organizátoři předpokládají, že ji navštíví 25 milionů lidí, z toho zhruba tři čtvrtiny ze zahraničí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy