Podnikatelské baroko a banky s kosočtverci: co všechno přinesla 90. léta do architektury?

Karolína Vránková
4. 10. 2017 13:33
V revolučním roce 1989 se otřásla i výstavba. Celý systém se změnil, všechno přestalo platit, všechno bylo jinak. Přestaly se stavět paneláky. Přestaly se stavět byty - bytová výstavba se na počátku devadesátých let v podstatě zastavila. Začaly se stavět bankovní domy, kanceláře, obchodní centra. Zkušenosti s komerční výstavbou však byly minimální - a podle toho vypadá většina tehdejší produkce.

Také navrhování se změnilo. Obří státní projektové ústavy se stovkami zaměstnanců se rozpadly na fragmenty, většinou na malé kanceláře o několika lidech. O tom, kdo bude projektovat velké stavby a jak budou vypadat, rozhodovaly nejspíš známosti ještě z dob socialismu.

Na regulovaném trhu byly dřevo a ocel označeny za strategické materiály nedostupné pro výstavbu, na volném trhu bylo najednou všechno. Oblibu získaly kámen, sklo, chrom, pokud možno vše zároveň, tvarované do trojúhelníků a jehlanů. A samozřejmě: podnikatelské baroko. Tady vysublimovala touha po zdobnosti a okázalosti, kterou socialismus neumožnil naplnit. Najednou to bylo snadné za pomoci lvíčků a balustrád z hobbymarketu.

Devadesátá léta byla divoká, nicméně vyprodukovala i řadu zajímavých tvůrců a staveb. Co z nich zbude? Nazdobené podnikatelské vily jsou dnes v nabídce realitních kanceláří spíš ležáky, některé ceněné stavby se už dočkaly necitlivých přestaveb.

Architektura 90.let
Architektura 90.let | Foto: Matěj Stránský

Komerční banka, Liberec (1993–1994)

"Dříve, než zkrachovaly anebo si vyprosily pomoc od státu, stačily si banky postavit na hlavních třídách mnoha českých měst početnou řadu podivných postmoderně-dekonstruktivistických sídel, jejichž objednatelé i architekti často toužili aspoň trochu napodobit pražský Tančící dům od Franka Gehryho," píše historik architektury Rostislav Švácha v knize Česká architektura a její přísnost.

Komerční banku v Liberci projektovaly nově vzniklé ateliéry Union Arch a Ark Arch a v kategorii "bankovní postmoderna" patří aspoň k tomu lepšímu - přinejmenším vytváří kultivované nároží a zrcadlí radnici.

 

Právě se děje

Další zprávy