Podnikatelské baroko a banky s kosočtverci: co všechno přinesla 90. léta do architektury?

Karolína Vránková
4. 10. 2017 13:33
V revolučním roce 1989 se otřásla i výstavba. Celý systém se změnil, všechno přestalo platit, všechno bylo jinak. Přestaly se stavět paneláky. Přestaly se stavět byty - bytová výstavba se na počátku devadesátých let v podstatě zastavila. Začaly se stavět bankovní domy, kanceláře, obchodní centra. Zkušenosti s komerční výstavbou však byly minimální - a podle toho vypadá většina tehdejší produkce.

Také navrhování se změnilo. Obří státní projektové ústavy se stovkami zaměstnanců se rozpadly na fragmenty, většinou na malé kanceláře o několika lidech. O tom, kdo bude projektovat velké stavby a jak budou vypadat, rozhodovaly nejspíš známosti ještě z dob socialismu.

Na regulovaném trhu byly dřevo a ocel označeny za strategické materiály nedostupné pro výstavbu, na volném trhu bylo najednou všechno. Oblibu získaly kámen, sklo, chrom, pokud možno vše zároveň, tvarované do trojúhelníků a jehlanů. A samozřejmě: podnikatelské baroko. Tady vysublimovala touha po zdobnosti a okázalosti, kterou socialismus neumožnil naplnit. Najednou to bylo snadné za pomoci lvíčků a balustrád z hobbymarketu.

Devadesátá léta byla divoká, nicméně vyprodukovala i řadu zajímavých tvůrců a staveb. Co z nich zbude? Nazdobené podnikatelské vily jsou dnes v nabídce realitních kanceláří spíš ležáky, některé ceněné stavby se už dočkaly necitlivých přestaveb.

Architektura 90.let
Architektura 90.let | Foto: Matěj Stránský

Bytový soubor U Kříže, Praha-Jinonice (1996–1998)

Nová scéna Národního divadla, budova Federálního shromáždění patří k tomu nejsilnějšímu, co socialismus vyprodukoval. Jejich architekt Karel Prager dostával náročné zakázky. Ateliér Gama, který od šedesátých let vedl, byl sice státní podnik, ale vždycky ho řídil spíš jako soukromou firmu.

Karla Pragera nástup nových poměrů nezaskočil. V malé privatizaci ateliér s kolegy zprivatizovali, založili společnost s ručením omezeným a v nové situaci se jim dařilo, projektovali, fungovali také jako developeři několika obytných souborů. Obchodně to byl úspěch, ale byty, nákupní centrum v Hostivaři ani další projekty z devadesátých let do dějin architektury asi nevstoupí.

 

Právě se děje

Další zprávy