Arašídy, banány nebo bramborové slupky? V budoucnu by se z nich mohly stavět domy

Bydlení
23. 10. 2017 14:23
Britská společnost Arup experimentuje se stavebními materiály. Kromě hub, z nichž v minulosti postavila dvanáct metrů vysokou věž, ve své zprávě tvrdí, že stavět se dá z brambor, rýže nebo slupek banánů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Skořápky od buráků jako základ pro levný izolační materiál odolný vůči vlhkosti i ohni. Zpopelněná rýže jako ekologická příměs cementu nebo banánové slupky využité pro výrobu pevných vláken.

Inovativní způsob, jak v budoucnu využít zbytky potravin ve stavebnictví, navrhuje britská stavební společnost Arup ve své zprávě s názvem The Urban Bio-loop, na niž upozornil server Inhabitat.

"Jen ve Spojených státech se vyhodí až 40 procent vyprodukovaných potravin," upozorňují autoři ve zprávě. Poukazují na to, že další využití zbytků potravin by mohlo efektivně vyřešit problém s neustálým zvětšováním skládek a stavebnictví poskytnout levné a ekologické materiály.

Využití potravinových zbytků mají v plánu dál prosazovat. Spolu s vládou chtějí pracovat na přehodnocení stavebních předpisů a rovněž na přípravě legislativy, která by v budoucnu považovala potravinové zbytky za plnohodnotný stavební materiál.

Společnost Arup už v minulosti zaujala experimentálním přístupem, když postavila dvanáct metrů vysokou věž z hub.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy