Fakulta architektury slaví 40 let. Výstava představuje to nejlepší, co na její půdě vzniklo

Fakulta architektury slaví 40 let. Výstava představuje to nejlepší, co na její půdě vzniklo
Velvyslanectví České a Slovenské republiky v Londýně (Londýn 1965 až 1971, Jan Šrámek a Jan Bočan).
Dům ČKD Na Můstku (Praha 1974 až 1983, Alena Šrámková a Jan Šrámek).
Žižkovská věž (Praha 1985 až 1991, Václav Aulický).
Věž na Museu Kampa (Praha 2002, Marian Karel).
Foto: F. Šlapal
24. 11. 2016 8:05
Fakulta architektury pražské ČVUT slaví 40 let obnovené samostatnosti. Výstavou v Galerii Jaroslava Frágnera představuje ty nejlepší počiny svých pedagogů a absolventů.

Fakulta architektury ČVUT v Praze počítá svou samostatnou existenci od 22. září 1976. Během té doby z ní vzešla celá řada vynikajících architektů. 

„Obnovení samostatných fakult architektury vyčleněním architektonických oborů z fakult stavebních v roce 1976 bylo motivováno především snahou vytvořit samostatnější a specifičtější prostředí pro vzdělávání architektů i pozemních stavitelů,“ vysvětluje děkan fakulty Ladislav Lábus.

Výuka architektury na ČVUT má všeobecně dlouhou tradici, tvořila vždy přirozenou součást vzdělání techniků a podílela se na ní řada významných osobností. V 19. století zde působili například Jiří Fišer, tvůrci Národního divadla Josef Zítek a Josef Schulz, Antonín Balšánek, Josef Fanta nebo Jan Koula. 

Významným mezníkem v novodobé historii fakulty bylo postavení Nové budovy ČVUT, jejíž podobu vytvořila profesorka Alena Šrámková a její tým.

„Pro další vývoj architektury a prostředí bude rozhodující, zda naši studenti překlenou hypertrofii individualismu moderní architektury, hekticky členící architekty na superstar a na ty ostatní, kteří nakonec definují naše okolí. Stále více bude záležet na tom, jestli kromě ambicí budeme schopni učit při navrhování staveb skromnosti a pokoře i obdivu nejen k přírodě, zvířatům nebo počítačům, ale i k lidem a našemu prostředí," říká v souvislosti s výročím o budoucnosti fakulty Ladislav Lábus.

O výstavě

Kde: Galerie Jaroslava Frágnera, Praha
Kdy: 24. listopadu 2016 až do 8. ledna 2017
Podrobnosti o výstavě najdete zde.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy