Fakulta architektury slaví 40 let. Výstava představuje to nejlepší, co na její půdě vzniklo

Fakulta architektury slaví 40 let. Výstava představuje to nejlepší, co na její půdě vzniklo
Velvyslanectví České a Slovenské republiky v Londýně (Londýn 1965 až 1971, Jan Šrámek a Jan Bočan).
Dům ČKD Na Můstku (Praha 1974 až 1983, Alena Šrámková a Jan Šrámek).
Žižkovská věž (Praha 1985 až 1991, Václav Aulický).
Věž na Museu Kampa (Praha 2002, Marian Karel).
Foto: F. Šlapal
24. 11. 2016 8:05
Fakulta architektury pražské ČVUT slaví 40 let obnovené samostatnosti. Výstavou v Galerii Jaroslava Frágnera představuje ty nejlepší počiny svých pedagogů a absolventů.

Fakulta architektury ČVUT v Praze počítá svou samostatnou existenci od 22. září 1976. Během té doby z ní vzešla celá řada vynikajících architektů. 

„Obnovení samostatných fakult architektury vyčleněním architektonických oborů z fakult stavebních v roce 1976 bylo motivováno především snahou vytvořit samostatnější a specifičtější prostředí pro vzdělávání architektů i pozemních stavitelů,“ vysvětluje děkan fakulty Ladislav Lábus.

Výuka architektury na ČVUT má všeobecně dlouhou tradici, tvořila vždy přirozenou součást vzdělání techniků a podílela se na ní řada významných osobností. V 19. století zde působili například Jiří Fišer, tvůrci Národního divadla Josef Zítek a Josef Schulz, Antonín Balšánek, Josef Fanta nebo Jan Koula. 

Významným mezníkem v novodobé historii fakulty bylo postavení Nové budovy ČVUT, jejíž podobu vytvořila profesorka Alena Šrámková a její tým.

„Pro další vývoj architektury a prostředí bude rozhodující, zda naši studenti překlenou hypertrofii individualismu moderní architektury, hekticky členící architekty na superstar a na ty ostatní, kteří nakonec definují naše okolí. Stále více bude záležet na tom, jestli kromě ambicí budeme schopni učit při navrhování staveb skromnosti a pokoře i obdivu nejen k přírodě, zvířatům nebo počítačům, ale i k lidem a našemu prostředí," říká v souvislosti s výročím o budoucnosti fakulty Ladislav Lábus.

O výstavě

Kde: Galerie Jaroslava Frágnera, Praha
Kdy: 24. listopadu 2016 až do 8. ledna 2017
Podrobnosti o výstavě najdete zde.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy