Bushido uráží ženy a homosexuály, řekl soud v Německu. Album zůstane na černé listině

ČTK ČTK
31. 10. 2019 10:58
Album Sonny Black německého rapera Bushida zůstává v Německu kvůli vulgaritám na černé listině, koupit si ho tak nadále mohou jen dospělí. Rozhodl o tom ve středu soud, který posuzoval žalobu, kterou se Bushido snažil desku z indexu vyškrtnout.
Bushido
Bushido | Foto: ČTK

Desku Sonny Black vydal raper v roce 2014, ihned poté dobyla čela hitparád nejen v Německu, ale také v Rakousku a Švýcarsku. Německým úřadům se ale texty nelíbily a album zařadily na index děl nevhodných pro děti a mládež, což zdůvodnily oslavou násilí, kriminálního životního stylu a také urážkami žen a homosexuálů.

Bushido se proti omezení prodeje ohradil žalobou a správní soud v Münsteru se přiklonil na raperovu stranu, když úřadům vytkl, že před vydáním zákazu nevyslechly názory ostatních umělců, kteří se na vzniku desky podíleli.

Ve středu ale nejvyšší správní soud v Lipsku verdikt nižší instance poupravil s tím, že album bylo na černou listinu zařazeno po právu, neboť vykresluje nespoutané násilí a neuctivě se vyjadřuje o ženách a homosexuálech.

Bushido po soudu řekl, že příliš nadějí do změny úředního verdiktu nevkládal, v budoucnu se ale chce soustředit na to, aby úřadům dával méně důvodů k tomu, aby jeho tvorbu zařazovaly na index. "Chci upozornit na to, že nechovám nepřátelství k ženám a homosexuálům," dodal.

Agentura DPA o středečním soudu v Lipsku napsala, že vybočoval z řady obvyklých justičních dnů kvůli pozornosti, kterou případ poutal. Poznamenala také, že s Bushidem se na chodbě vyfotila jedna z členek ostrahy a soudce Thomas Heitz pak během tříhodinového projednávání případu musel citovat z raperových textů pasáže o šlapkách a běhnách či kšeftování s drogami.

Bushidovy texty jsou považovány za kontroverzní, neboť se nevyhýbá surovému popisu násilností či fetování a ani urážkám. Raper je nicméně v Německu populární a v minulosti mimo jiné nazpíval s Karlem Gottem duet Für immer jung (Být stále mlád).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy