Burkiny nesymbolizují islám, ale svobodu. Zákazem se chováte jako Tálibán, říká jejich autorka

hrz
25. 8. 2016 10:48
Autorka burkin, australská muslimka Aheda Zanetti, se v britském deníku The Guardian vyjádřila k zákazům nosit plavky zakrývající celé tělo na některé francouzské pláže. Vše považuje za velké nedorozumění. "Burkiny nesymbolizují islám, symbolizují volný čas a štěstí a pohyb a zdraví," brání se. Zákazem burkin prý francouzští politici zahání muslimky z pláží zpět do kuchyně a berou jim svobodu. "Tak kdo je tedy lepší, Tálibán, nebo francouzští politici?" ptá se.
Návrhářka Aheda Zanetti upravuje jeden ze svých modelů plavek "burkiny" na modelce ve svém obchodě v Sydney.
Návrhářka Aheda Zanetti upravuje jeden ze svých modelů plavek "burkiny" na modelce ve svém obchodě v Sydney. | Foto: Reuters

Poté, co se někteří francouzští starostové rozhodli zakázat na plážích burkiny, tedy plavky pokrývající celé tělo, rozhořela se prudká debata. Nyní se do ní rozhodla vstoupit i sama autorka burkin, australská muslimka Aheda Zanetti.

Domnívá se, že došlo k smutnému nedorozumění, vše se snaží vysvětlit ve svém komentáři pro britský list The Guardian: "Vytvořila jsem burkiny, abych dala ženám svobodu, ne abych jim ji vzala."

Připomíná také, že první burkiny ušila již v roce 2004, takže nejde o nějakou skandální novinku. "Chtěla bych být ve Francii a říct jim, že jde o velké nedorozumění. Ostatně svět má teď tolik problémů, s kterými se musí potýkat, tak proč ještě vytvářet další?"

Aheda vyrůstala v Austrálii a netají se svou svobodomyslností. V mládí chtěla surfovat jako každý druhý Australan, ale kvůli tradičnímu muslimskému oděvu si to musela odepřít. Když pak viděla svou neteř, jak se z téhož důvodu marně snaží dostat do nohejbalového oddílu, řekla si, že musí konečně najít nějaké řešení. 

Navrhla a ušila první burkiny. Nejdřív je zkoušela doma ve vaně, pak se poprvé v životě odhodlala do veřejného bazénu. Aby se přesvědčila, že pokrývka hlavy skutečně drží, troufla si i na skok z můstku.

"Pamatuji si, že na mě každý zíral, co to nosím," vypráví. "Bylo to poprvé, co jsem byla v bazénu na veřejnosti, a bylo to absolutně nádherné. Tenhle pocit si pamatuju naprosto jasně. Cítila jsem svobodu, posílení, cítila jsem se, jako kdyby mi ten bazén patřil." Přesně tenhle pocit chtěla dopřát i svým zákaznicím.

Aheda Zanetti ve svém komentáři vyvrací i několik zažitých mýtů. Například ten, že muslimky nechtějí sportovat. Prý touží po nejrůznějších sportech od surfování třeba po nohejbal, chtějí provozovat fitness, ale doposud jim v tom bránil tradiční oděv, pro sport nepraktický.

A opřela se i do francouzských politiků, kteří říkají, že ženy, které ve Francii nosí na veřejnosti burky, hidžáby či burkiny, ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost.

"Burka nic takového nesymbolizuje. Není zmíněna v koránu a naše náboženství po nás nepožaduje zakrývat si obličej, je to osobní volba ženy nosit ji a chránit svou cudnost. Burka ani není obsažena v žádném islámském textu," tvrdí Australanka.

Brání se i čísly, podle nichž údajně 40 procent žen, které si burkiny zakoupily, nejsou muslimky. "Nosí je třeba ženy, které prodělaly rakovinu kůže, nechtějí se opálit nebo novopečené maminky, jež nechtějí nosit bikiny. Burkiny může nosit kdokoliv, nejen muslimky, ale i křesťanky, židovky nebo hinduistky."

Francouzské zákazy burkin ji velmi zarmoutily, chtěla z nich udělat symbol volného času, zdravého stylu, pohybu a zábavy. Aheda Zanetti říká, že místní politici zahánějí muslimky z pláží zpátky do kuchyně, a tím jim upírají svobody. "Tak kdo je tedy lepší, Tálibán, nebo francouzští politici?" ptá se provokativně.

Varuje také Francii před negativními následky těchto zákazů. "Jestliže rozdělujete národ, jestliže nějakou část lidí vytlačujete a izolujete, zákonitě se někdo naštve," píše.

Svůj komentář pak zakončuje slovy: "A víte co? Pod svými burkinami nosím bikiny. Mám to nejlepší z obou světů."

Někdo zasahuje ve jménu demokracie, někdo ve jménu práva šaría. Zásah západních zemí do cizí kultury stvořil Islámský stát, říká Hatem Berrezouga. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 36 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy