Bulharsko: Historická městečka a moderní letoviska

Ilona Víchová
19. 6. 2012 8:37
Dovolená v Bulharsku je tak trochu kultovní záležitost
Slunečné pobřeží stále patří k nejoblíbenějším bulharským letoviskům
Slunečné pobřeží stále patří k nejoblíbenějším bulharským letoviskům | Foto: Isifa/Thinkstock

Příjemná relaxace u moře nebo túra po horách? Obě možnosti nabízí dovolená v Bulharsku. Krásné písečné pláže a pohledná historická městečka. V Bulharsku si dovolenou opravdu užijete. Kulturní a architektonické zajímavosti vás nenechají zažít nudu ani na chvilku.

Vydejte se za gastronomickým zážitkem v podobě tradiční musaky nebo vyhlášeného sýru kaškaval. Moderní letoviska v pozadí se starými kláštery, dělají z Bulharska místo s příjemnou i tajemnou atmosférou.

Slunečné pobřeží a Zlaté písky

Překrásné místo na odpočinek nese název Slunečné pobřeží. Ideální místo na dovolenou s dětmi. Moře je snadno a pozvolna přístupné. Slunečné pobřeží patří k nejoblíbenějším místům turistů nejen z České republiky, ale také z celé Evropy. Poklidné moře nabízí celou řadu aktivit, jako je jízda na koni, adrenalin na nafukovacích člunech, windsurfing nebo plážový volejbal. Modrou vlajku za nejkrásnější pláže má i překrásné a romantické letovisko Balčik.

Balčik patří k nejromantičtějším místům bulharského pobřeží
Balčik patří k nejromantičtějším místům bulharského pobřeží | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlava na hlavě na plážích je i v Zlatých pískách. Zlaté písky své jméno získaly díky zlatožlutým plážím. Pláže leží 30 minut na sever od Varny. Místo příjemně harmonizuje s historickými částmi. Pokud hledáte levnou dovolenou, najdete v Bulharsku levné ubytování v podobě kempů a soukromých apartmánů.

Pokud se objevíte v této oblasti, neváhejte se vydat na výlet k Manasti Aladža. Historický klášter se ukrývá v lese. Čtyři kilometry dlouhá cesta vede ve stínu lesů a vy si tak můžete odpočinout od slunce. V cíli narazíte na klášter z 5. století. Archeologické zlaté předměty, které se tam našly můžete shlédnout v Přírodovědném muzeu ve Varně.

Neuvěřitelně panenská příroda

Čtyři kilometry od Djuni narazíte na přírodní rezervaci Ropotamo. Projedete se motorovým člunem po říčce Ropotamo a spatříte obrovské lekníny, mohutné duby a buky, po kterých se plazí liány. Ze zvířecího světa se vám  nejčastěji ukážou želvy a vodní hadi. Řeka plná ryb je obklopená divotvornými rostlinami, které jinde nenajdete.

Podobným přírodním skvostem je Pohoří Strandža, kde se nachází přirozená botanická zahrada. Místo s velmi zvláštní až tajemnou atmosférou je přímo rájem pro zajímavé rostliny. Krásná krajina láká turisty na exotické rostliny a živočichy. Výchozím bodem k cestě za pohádkovou krajinu je Carevo, kde jezdí několikrát denně autobusová linka až na místo.

zbytky starověkého opevnění ve městě Nesebar, Bulharsko
zbytky starověkého opevnění ve městě Nesebar, Bulharsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Po stopách starobylé kultury

První kroky vedou do města Nesebar, které leží na březích Černého moře. Nesebar je ideálním místem pro prohlídku památek, které se zachovaly z thráckých dob a antiky. Právě zde najdete velké množství kostelů, které stojí za vaši pozornost. Staré jádro leží na poloostrově, který je pevninou spojený jen úzkou cestou. Hned při vchodu najdete překrásný větrný mlýn. Navštívit můžete Archeologické a Etnografické muzeum nebo z již zmiňovaných kostelů, kostel Krista Pantokrata nebo kostel Svatého Štěpána.

V transu zajisté budete i při prohlídce města Varna. V centru si nenechte ujít katedrálu Nanebevzetí z 19. století. Nejdůležitější muzeum města, Archeologické muzeum se nachází na bulváru Maria Luiza. Pro pány bude nezapomenutelným zážitkem návštěva Námořního muzea, kde nśe urkývá obrovská sbírka uniforem a modelů lodí. Součástí je i unikátní akvárium a delfinárium, které vám přiblíží Černé moře.

katedrála ve městě Varna, Bulharsko
katedrála ve městě Varna, Bulharsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Bulharsko je místem vhodným pro levnou dovolenou, ale nelze už jej brát za místo laciné z hlediska kultury, přírodního bohatství a historických památek. Pokud se vypravíte do Bulharska, vyjde vás zpáteční letenka na šest tisíc korun. V tomto případě se vyplatí sáhnout spíše po leteckém zájezdu, kde vás dovolená vyjde na osm tisíc korun.  Autobusové zájezdy se pohybují v rozmezí od pěti do sedmi tisíc korun.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Bulharsku.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Další zprávy