Budoucnost bydlení mají lidé ve svých rukách. Bez aktivního přístupu to ale nepůjde

Magazín Magazín
2. 12. 2022 17:43
Ceny nemovitostí rostou, stejně tak nájemné i úrokové sazby hypoték. Současná situace na realitním trhu v Česku není jednoduchá, ale bydlení v budoucnosti by mohlo být dostupnější a udržitelnější.
Foto: ČTK

Co je pro to potřeba udělat, zkoumají výzkumnice a výzkumníci v projektu o participativních formách bydlení ve spolupráci s městy, jako jsou Liberec, Pardubice, Opava či Jihlava. Veřejnost nabádají k zapojení (dotazník je možné vyplnit na webu projektu).

Projekt se zaměřil na participativní bydlení, kdy určitá skupina lidí společně usiluje o řešení - podílí se na získání úvěru, vyjednává s městem či developerem a následně se stará o fungování objektu. Pokud se společný projekt podaří realizovat, výsledkem může být nový bytový dům v centru města, rekonstrukce prázdného činžáku nebo nová ulice řadových domů.

"Spolupráce obyvatel nejen snižuje náklady, ale také zvyšuje kvalitu sousedství a udržitelnost bydlení," vysvětluje vedoucí projektu Jan Malý Blažek z Masarykovy univerzity. "Důležité je, že o tom, jak bydlení realizovat a spravovat, by měli rozhodovat přímo budoucí nebo stávající obyvatelé. V projektu spolupracujeme s městy a jejich obyvateli, s nimiž zjišťujeme, jak se staví k různým formám spolupráce, sdílení či rozhodování v modelových příkladech. Výsledky projektu bude metodika a manuál, jak participativní bydlení vytvářet."

Podobně se staví například v Rakousku či Německu, ve Vídni radnice poskytuje v rámci soutěží pozemky pro projekty připravené konkrétními skupinami obyvatel, které pak postaví developeři. 

"Participativní bydlení není jen o aktivním zapojení obyvatel, ale i o proměně vztahů aktérů výstavby. V zahraničí jej staví neziskoví developeři a specializovaní architekti, k dispozici jsou konzultanti i konkrétní možnosti financování. Důležitá je i role státu a měst, ať už jde o dotační podporu nebo pronájem pozemků a aktivní regulaci městské výstavby," doplnila Jana Kubcová, architektka z Fakulty architektury ČVUT.

Participativní bydlení by podle výzkumníků mohlo najít uplatnění v Česku, momentálně mu chybí širší podpora samosprávy a veřejné správy.

 

Právě se děje

Další zprávy