Budoucnost bydlení mají lidé ve svých rukách. Bez aktivního přístupu to ale nepůjde

Magazín Magazín
2. 12. 2022 17:43
Ceny nemovitostí rostou, stejně tak nájemné i úrokové sazby hypoték. Současná situace na realitním trhu v Česku není jednoduchá, ale bydlení v budoucnosti by mohlo být dostupnější a udržitelnější.
Foto: ČTK

Co je pro to potřeba udělat, zkoumají výzkumnice a výzkumníci v projektu o participativních formách bydlení ve spolupráci s městy, jako jsou Liberec, Pardubice, Opava či Jihlava. Veřejnost nabádají k zapojení (dotazník je možné vyplnit na webu projektu).

Projekt se zaměřil na participativní bydlení, kdy určitá skupina lidí společně usiluje o řešení - podílí se na získání úvěru, vyjednává s městem či developerem a následně se stará o fungování objektu. Pokud se společný projekt podaří realizovat, výsledkem může být nový bytový dům v centru města, rekonstrukce prázdného činžáku nebo nová ulice řadových domů.

"Spolupráce obyvatel nejen snižuje náklady, ale také zvyšuje kvalitu sousedství a udržitelnost bydlení," vysvětluje vedoucí projektu Jan Malý Blažek z Masarykovy univerzity. "Důležité je, že o tom, jak bydlení realizovat a spravovat, by měli rozhodovat přímo budoucí nebo stávající obyvatelé. V projektu spolupracujeme s městy a jejich obyvateli, s nimiž zjišťujeme, jak se staví k různým formám spolupráce, sdílení či rozhodování v modelových příkladech. Výsledky projektu bude metodika a manuál, jak participativní bydlení vytvářet."

Podobně se staví například v Rakousku či Německu, ve Vídni radnice poskytuje v rámci soutěží pozemky pro projekty připravené konkrétními skupinami obyvatel, které pak postaví developeři. 

"Participativní bydlení není jen o aktivním zapojení obyvatel, ale i o proměně vztahů aktérů výstavby. V zahraničí jej staví neziskoví developeři a specializovaní architekti, k dispozici jsou konzultanti i konkrétní možnosti financování. Důležitá je i role státu a měst, ať už jde o dotační podporu nebo pronájem pozemků a aktivní regulaci městské výstavby," doplnila Jana Kubcová, architektka z Fakulty architektury ČVUT.

Participativní bydlení by podle výzkumníků mohlo najít uplatnění v Česku, momentálně mu chybí širší podpora samosprávy a veřejné správy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy