Brusel poslal Maltu k soudu. Za střílení ptactva

Pavel Baroch
26. 2. 2008 18:00
Auta maltských ornitologů někdo zapálil

Praha/Brusel - Malta bude u Evropského soudního dvoru vysvětlovat, proč povoluje masivní lov divokého ptactva. Lovci každý rok zabijí při jarním tahu statisíce divokých ptáků.

Podle České společnosti ornitologické si v Bruselu na Matlu stěžovala renomovaná mezinárodní organizace BirdLife International. Evropská komise stížnost uznala a podala na ostrovní zemi žalobu.

"Na Maltě žije zhruba 400 tisíc obyvatel, z toho 15 tisíc aktivních lovců. Každým rokem zastřelí okolo dvou milionů ptáků," uvedla Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické.

Dodala, že mezi usmrcenými ptáky jsou i zástupci více než osmdesáti chráněných druhů. Lovci střílejí chráněné druhy ptáků, aby si doplnili své sbírky vycpanin. "Kvůli soustavnému pronásledování dnes na Maltě pravidelně hnízdí pouze osmnáct druhů ptáků," upozornila Klvaňová.

Foto: Aktuálně.cz

Nový zákon lovu nezabránil

Mezi oběti patří celosvětově ohrožená poštolka jižní nebo orlovec říční. Lovci si procvičují střelbu rovněž na vlaštovkách či rorýsech.

Ornitoložka Klvaňová připomněla, že od roku 2007 platí na Maltě nový zákon o lovu ptáků, který ovšem nadále povoluje třeba jarní lov hrdliček divokých a křepelek polních. Desítky tisíc ptáků pak lovci zastřelí, když se vracejí po zimě domů.

"Dosud legální lov hrdliček a křepelek pak lovci využívají k zabíjení mnoha dalších ohrožených druhů," poznamenala Klvaňová.

Reakce na stížnost? Tři zapálená auta

Krátce poté, co Evropská unie uznala stížnost na masivní lov ptactva, neznámí pachatelé zapálili tři automobily dobrovolných spolupracovníků organizace BirdLife Malta.

Vyhořelá auta maltských ornitologů
Vyhořelá auta maltských ornitologů | Foto: Archiv České společnosti ornitologické

Maltská policie následně sdělila, že jde pravděpodobně o kriminální čin. Souviset by mohl právě se aktivitami ornitologů, kteří chtějí přimět vládu na Maltě, aby při ochraně ptáků dodržovala stejná pravidla jako ostatní členské státy Evropské unie.

"Důrazně odsuzujeme tento akt násilí a jako vždy plně podporujeme naši partnerskou organizaci na Maltě," uvedla Clairie Papazoglou, vedoucí Evropského oddělení BirdLife International.

"Jarní lov ptáků je nepřijatelný a my doufáme, že co nejdříve bude tento postoj akceptován skutečně všemi," dodala Papazoglou.

V Katalánsku chtějí chytat ptáky na lep

Kritice mezinárodní ornitologické organizace čelila také vláda ve španělském Katalánsku. Tamní kabinet na podzim oznámil, že chce uzákonit velmi drastický způsob lovu ptactva pomocí lepidla. Lovci natřou větve stromů a keřů lepidlem, kam nahrávkami s hlasy ptáků přilákají "oběť", kterou chtějí chytit.

"Evropské zákony tuto krutou metodu lovu zakazují, protože není selektivní a je obtížné ji odpovídajícím způsobem kontrolovat," upozornili ornitologové. Španělská ornitologická organizace se rozhodla tomuto druhu lovu zabránit i pomocí petice, kterou vyhlásila.

 

Právě se děje

Další zprávy