Britské hospody bojují proti drogám. Na toaletách testují sprej proti kokainu

Magazín Magazín
20. 10. 2021 11:37
Čtyřiadvacet hospod a klubů v anglickém městě Darlington a jeho okolí testuje sprej k postřiku ploch, například záchodových prkének nebo okolí umyvadel. Rozdrcený kokain se má na sprej přilepit, čímž uživatelům ztíží šňupání. Pokud se uživateli kokainu přesto podaří prášek vdechnout, v ústech mu zůstane po několik hodin velmi nepříjemná pachuť.
Sprej proti kokainu bude nyní testovat 24 britských hospod.
Sprej proti kokainu bude nyní testovat 24 britských hospod. | Foto: Magazín

Hospody na severovýchodě Anglie tak chtějí zamezit užívání tvrdých drog. Právě toalety jsou přitom typickým místem, kde návštěvníci barů drogu porcují a šňupou.

Výrobci spreje BLOKit uvádějí, že jejich produkt byl již využit na asi 600 místech po celé Británii včetně kin nebo univerzitních knihoven. Tvrdí, že pomohl dramaticky snížit užívání drog v problémových barech a hospodách, napsal časopis Vice. 

Někteří odborníci ale upozorňují, že lidé mohou kokain užívat přímo z kreditní karty nebo displeje smartphonu. "Opravdu bude někdo šňupat ze záchodu, když může prostě použít telefon?" ptal se Guy Jones z neziskové organizace The Loop zaměřené na testování drog. 

Adam Waugh z charitativní organizace PsyCare, která se snaží zamezit rizikovému užívání drog, řekl, že se jedná o jeden z mnoha triků, o nichž si policie myslela, že by mohly snížit četnost užívání drog. Podle něj však žádný z nich nefunguje a přinejlepším přesouvá problém jinam. Například majitelé podniků, kde se sprej BLOKit již používal, uvádějí, že známí uživatelé kokainu přestali do jejich barů chodit. 

Provozovatelé hospod také nezřídka používají podobné metody proto, že pokud policie zjistí pomocí stěrů, že se v jejich podniku užívají drogy, musí později dokládat, že se s problémem snaží něco dělat. 

Podle letošní Evropské zprávy o drogách je kokain druhou nejoblíbenější nelegální drogou v Evropě. Krom nabídky však vzrostl i počet osob žádajících o léčbu. 

Mohlo by vás zajímat: Turza: Bez kokainu jsem nedokázal žít. Adolfeen filtruje moje démony

Myslel jsem, že bez kokainu nedokážu pracovat, ale je to přesně naopak, říká Dominik Turza, známý jako DJ Roxtar, autor videí s maňáskem Adolfeenem. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy