Naše cesty s Harrym se teď rozdělily, řekl William. Královna svolala krizové jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2020 11:18
Nejužší část britské královské rodiny se v pondělí sejde v sídle královny Alžběty II. v anglickém Sandringhamu, aby projednali záměr prince Harryho a jeho manželky Meghan vzdát se reprezentačních rolí a stát se finančně nezávislými. Princ William v předvečer setkání prohlásil, že celý život byl svému bratrovi oporou, ale teď už nemůže. Později to však on i Harry popřeli.
"Po celý náš život jsem držel bratra kolem ramen, ale už dál nemohu. Jsme teď každý sám za sebe," citoval britský deník Williamova slova.
"Po celý náš život jsem držel bratra kolem ramen, ale už dál nemohu. Jsme teď každý sám za sebe," citoval britský deník Williamova slova. | Foto: Reuters

Princ Harry, v pořadí šestý následník trůnu, a jeho babička, královna Alžběta II., se poprvé od onoho prohlášení setkají tváří v tvář. 

Krizové schůzky, jak o ní britská média informují, se také zúčastní Harryho bratr a otec, princ William a korunní princ Charles. Televize Euronews uvedla, že Meghan se zřejmě připojí telefonicky, neboť je nyní v Kanadě. Podle informací BBC chce královna zpřísnit protokol, aby zabránila tomu, že Harry s Meghan budou finančně těžit ze svého statusu členů královské rodiny.

Harry s Meghan na svém instagramovém účtu ve středu oznámili, že už nechtějí vystupovat jako "přední" členové královské rodiny, že plánují dělit svůj čas mezi Británii a Severní Ameriku a že hodlají být finančně nezávislí.

Tímto prohlášením zaskočili královskou rodinu a rozpoutali bouři na mediální scéně. Královská rodina se teď snaží najít model budoucích vztahů s Harrym a jeho ženou.

Podle zpravodaje BBC Jonnyho Dymonda, který se věnuje královské rodině, se od pondělní schůzky očekává, že nastíní první kroky v určení nových vztahů Harryho a Meghan vůči královské rodině.

Královna si podle Dymonda přeje najít řešení v řádu dní, i když v cestě stojí několik složitých problémů.

Královna chce zabránit tomu, aby pár těžil ze statusu vévodů

Předpokládá se, že Harry a Meghan, kteří se nyní věnují pouze charitativní činnosti, budou muset své případné výdělky mimo Británii danit. Buckinghamský palác chce podle BBC také zpřísnit protokol, aby zabránil tomu, že vévodové ze Sussexu budou finančně těžit ze svého statusu členů královské rodiny.

Dymond nevylučuje, že na pondělní schůzku navážou další setkání, na kterých bude rodina situaci dál řešit. Vyjasnit se také musí budoucí povinnosti Harryho a Meghan v královské rodině a také Harryho možnosti čerpat peníze z fondů královské rodiny.

Dymond poznamenal, že jakákoli dohoda, která vznikne, musí být dostatečně pevná a funkční. Dodal, že ujednání se stane vzorem i pro další členy královské rodiny, kteří by se v budoucnu rozhodli změnit své dosavadní postavení.

V souvislosti s prohlášením Harryho a Meghan o svých plánech britská média psala, že královská rodina byla zaskočena i zklamána. Nedělník The Sunday Times v neděli uvedl, že William je z rozluky se svým bratrem smutný.

"Po celý náš život jsem držel bratra kolem ramen, ale už dál nemohu. Jsme teď každý sám za sebe," citoval nedělník Williamova slova, která řekl svému příteli. "Vše, co nyní můžeme dělat, a co já můžu dělat, je zkusit je podpořit a doufat, že opět přijde doba, kdy budeme mluvit jedním hlasem," dodal podle The Sunday Times princ William. 

Britští princové v pondělí popřeli zprávy tisku o vzájemné roztržce mezi jejich rodinami. Deník The Times napsal, že William se nechoval přátelsky vůči Harryho manželce Meghan, což údajně vedlo k oznámení dvojice z minulého týdne, že se vzdává reprezentačních rolí. Bratři takové zprávy označili za urážlivé a potenciálně škodlivé. 

Podle britského deníku The Guardian si členové královské rodiny od minulé středy pravidelně volali, přitom ale každý z nich byl na jiném místě. Všichni se tak sjedou do Sandringhamu, kde královská rodina běžně slaví Vánoce. 

Připomeňte si zásadní okamžiky vévodů ze Sussexu:

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy