Britská královna poslala první oficiální e-mail

Jiří Krejčík
5. 5. 2009 16:30
Londýn - Královna Alžběta i přes svůj věk stále drží krok s dobou. Minulý týden poslala svůj první oficiální e-mail.
Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Elektronická pošta byla určena 23 mladým lidem z celého světa, kteří na královské webové stránky píší své blogy o životě v Commonwealthu. Britské společenství národů slaví letos 60 let.

V roce 1976 se při návštěvě vojenské základny stala královna prvním panovníkem, který kdy poslal e-mail.

V dalších letech se ale raději znovu vrátila k tradičním metodám komunikace, jako jsou dopisy a telegramy.

Nyní začíná znovu objevovat internet a moderní technologie. Je o ní známo, že si elektronicky dopisuje se svými vnuky a že poslouchá iPod, který dostala od amerického prezidenta Baracka Obamy.

Odesílatel: Elizabeth R

Královnin e-mail je součástí projektu k šedesátému výročí vzniku Commonwealthu. Mladí lidé z celého světa si vedou na královských stránkách své internetové deníčky o tom, co pro ně znamená život v britském společenství.

Odměnou za jejich snažení jim byla zpráva od jeho nejvyšší představitelky.

"Dnes oslavujeme hodnoty, které naše rodina národů během své historie udržela a které, jak doufám, budou inspirovat i další generace," píše se ve zprávě z Buckinghamského paláce.

E-mail s předmětem "Zpráva od Jejího Veličenstva královny" se vyznačuje i zvláštní metodou doručení. Po odeslání se jeho adresa okamžitě ztratí.

Královna Alžběta se ale zřejmě náruživou uživatelkou internetu nestane. Ve svých 83 letech si už na něj asi jen těžko zvykne. Podle deníku Daily Telegraph ostatně své zprávy ani nepíše, ale diktuje.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy