Britové vypustili do přírody tisíce ohrožených pavouků

ČTK ČTK
22. 10. 2010 9:50
Na 1600 pavoučích mláďat vypiplala ve vlastní kuchyni jedna z ekoložek
Snímek je pouze ilustrační.
Snímek je pouze ilustrační. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Na 1600 pavoučích mláďat ohroženého druhu bylo tento týden vypuštěno do volné přírody v oblasti britského Suffolku. Malé pavoučky vypiplala doslova ve vlastní kuchyni ekoložka a vedoucí záchranného projektu Helen Smithová, napsal zpravodajský server BBC News.

Pavoučci druhu lovčík mokřadní patří mezi ohrožené druhy. Čtyřmilimetrová mláďata vypuštěná do přírody jsou genetickým křížencem jedinců ze dvou lokalit, v nichž se vyskytují, což má podle vědců zvýšit jejich šanci na oživení druhu.

Nyní je tento pohledný pavouk, který dorůstá délky 18 až 23 milimetrů, k nalezení jen na dvou místech v Anglii a na jednom místě ve Walesu.

Jak dodala agentura AFP, pavoučci se narodili v laboratorních zkumavkách, pak od sebe museli být odděleni, aby se navzájem nenapadali - a pak už je vlastnoručně krmila Helen Smithová ve své kuchyni.

Tento úkol novinářům popsala jako "vysilující". "Byla jsem v kuchyni do dvou do rána, sedm dní v týdnu, abych nakrmila hladová pavoučí miminka," dodala.

Více na Přírodě:

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy