Princezna Charlotte bude tvrdohlavá. Na trůn ale neusedne

ČTK Magazín jaz, ČTK, Magazín
5. 5. 2015 11:07
Druhému dítěti vévodkyně Catherine a prince Williama je teprve pár dní a už se spekuluje, co malou Charlotte v budoucnu čeká.
princezna Charlotte Elizabeth Diana
princezna Charlotte Elizabeth Diana | Foto: Reuters

Londýn – Královský pár ukázal poprvé svou dceru jen pár hodin po porodu, a to 2. května vpodvečer. Fanoušci oslavovali v ulicích, slavný Tower Bridge se zbarvil do růžova a média se předháněla ve spekulacích o možném jménu pro princeznu.

Hned po víkendu si Londýňané připomněli sobotní událost, když v pondělí duněla metropolí stovka vypálených dělostřeleckých salv na počest nového královského potomka.

Jménem uctili zesnulou Dianu

Záhy poté bylo oznámeno, že holčička dostala jméno Charlotte Elizabeth Diana a bude známa jako Její královská Výsost princezna Charlotte z Cambridge. Jménem tak uctili památku zesnulé Williamovy matky, která zahynula v Paříži v roce 1997. Prostřední jméno dostala princezna po své prababičce, současné královně Alžbětě II., a také babičce z matčiny strany Carol Elizabeth Middleton.

Na jméno veřejnost čekala skoro tři dny. Kate a William totiž v první řadě hodlali svou volbu konzultovat se samotnou královnou Alžbětou II., přestože to žádný protokol nevyžadoval.

Narození dítěte není to jediné, čím bude v následujících měsících a letech Británie žít. Už nyní chodí do Kensingtonského paláce, kde se právě Kate s celou rodinou nachází, gratulace z celého světa. Zanedlouho přibudou věcné dary, jak tomu bylo i po narození prince George, bratra malé princezny. Ten dostal například z Austrálie krokodýla.

Čtvrté místo jí už nikdo nevezme

Novorozená princezna je čtvrtým nástupcem v pořadí na královský trůn, hned po svém bratrovi Georgovi, otci Williamovi a dědečkovi Charlesovi. Přestože se zřejmě královnou nestane, už jí v nároku na trůn nemůže předběhnout žádný další mužský potomek. Zákon z roku 2013 stanovuje, že nově narození mají nárok na trůn s ohledem na pořadí, ne pohlaví.

Coby druhá narozená tak sice neusedne na královský trůn, ovšem mediální zájem nebude o Charlotte o nic menší. Dá se předpokládat, že malá princezna bude vyrůstat v daleko větší svobodě než její bratr George, budoucí král Anglie.

Pod ochranou rodičů

Vévodkyně z Cambridge moc dobře ví, jak se na veřejnosti chovat, sama měla řadu zkušenostní se všudypřítomnými paparazzi, kteří ukořistili její nahé fotografie. Soukromí svého syna si velmi střeží. Nedávno královský pár hrozil žalobou fotografovi, který měl sledovat George na každém kroku. Stejně tak se dá očekávat, že bude chráněno i soukromí novorozené holčičky a fanoušci královské rodiny ji budou moct vidět při oficiálních událostech nebo na předem schválených fotografiích.

Nového královského potomka oslavují nejen příznivci monarchie, ale i obchodníci. Stejně jako u dříve narozeného George se budou vydávat stříbrné mince, vyrábět porcelán s podobiznou princezny a další památeční předměty.

Statečná princezna s hezkým vztahem k bratrovi

Britské deníky už také oslovují odborníky zabývající se astrologií, aby veřejnosti nastínili, co malou Charlotte čeká a nemine. Podle astrologa Jonathana Cainera, který předpovídal pro Daily Mail, bude mít princezna velmi blízký vztah se svým bratrem. Bude chytrá a bude si uvědomovat svůj vliv na veřejnost. Přesto toho nezneužije.

Rodný list princezny Charlotte:

Mistři feng-šuej z Hongkongu zase tvrdí, že Charlotte bude mít silnou a tvořivou vůli, svobodného ducha a nebude moc ctít protokol, na rozdíl od svého bratra George. "Bude to šťastné děvče, ale takové, které nerado poslouchá. Když jí nastavíte pravidla, bude si raději všechno dělat po svém,“ říká expert Mak Ling-ling s varováním, aby princ William malou Charlotte příliš nerozmazlil. Vesměs ale tvrdí, že princezna přinese královské rodině štěstí a vylepší obraz monarchie.

Dětství s chůvou a prestižní školy

V současné době obývá malá Charlotte se svou rodinou apartmá v Kensingtonském paláci, které dříve patřilo královnině sestře, princezně Margaret. Později se přesunou do venkovského sídla v Anmer Hall, které se nachází na královském pozemku Sandringham v Norfolku.

Princeznu čeká stejně jako jejího bratra v podstatě běžné dětství se španělskou chůvou Marií Teresou Turrion Borrallo, která bude Kate s dětmi pomáhat. Poté ale nastoupí jako všichni z její rodiny na některou z prestižních škol v Británii a samozřejmě se zapojí i do plnění některých královských povinností. V porovnání s Georgem nebude tak svázaná protokolem, nároky na čtvrtou následnici trůnu totiž nebudou tak velké.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy