Princezna Charlotte bude tvrdohlavá. Na trůn ale neusedne

ČTK Magazín jaz, ČTK, Magazín
5. 5. 2015 11:07
Druhému dítěti vévodkyně Catherine a prince Williama je teprve pár dní a už se spekuluje, co malou Charlotte v budoucnu čeká.
princezna Charlotte Elizabeth Diana
princezna Charlotte Elizabeth Diana | Foto: Reuters

Londýn – Královský pár ukázal poprvé svou dceru jen pár hodin po porodu, a to 2. května vpodvečer. Fanoušci oslavovali v ulicích, slavný Tower Bridge se zbarvil do růžova a média se předháněla ve spekulacích o možném jménu pro princeznu.

Hned po víkendu si Londýňané připomněli sobotní událost, když v pondělí duněla metropolí stovka vypálených dělostřeleckých salv na počest nového královského potomka.

Jménem uctili zesnulou Dianu

Záhy poté bylo oznámeno, že holčička dostala jméno Charlotte Elizabeth Diana a bude známa jako Její královská Výsost princezna Charlotte z Cambridge. Jménem tak uctili památku zesnulé Williamovy matky, která zahynula v Paříži v roce 1997. Prostřední jméno dostala princezna po své prababičce, současné královně Alžbětě II., a také babičce z matčiny strany Carol Elizabeth Middleton.

Na jméno veřejnost čekala skoro tři dny. Kate a William totiž v první řadě hodlali svou volbu konzultovat se samotnou královnou Alžbětou II., přestože to žádný protokol nevyžadoval.

Narození dítěte není to jediné, čím bude v následujících měsících a letech Británie žít. Už nyní chodí do Kensingtonského paláce, kde se právě Kate s celou rodinou nachází, gratulace z celého světa. Zanedlouho přibudou věcné dary, jak tomu bylo i po narození prince George, bratra malé princezny. Ten dostal například z Austrálie krokodýla.

Čtvrté místo jí už nikdo nevezme

Novorozená princezna je čtvrtým nástupcem v pořadí na královský trůn, hned po svém bratrovi Georgovi, otci Williamovi a dědečkovi Charlesovi. Přestože se zřejmě královnou nestane, už jí v nároku na trůn nemůže předběhnout žádný další mužský potomek. Zákon z roku 2013 stanovuje, že nově narození mají nárok na trůn s ohledem na pořadí, ne pohlaví.

Coby druhá narozená tak sice neusedne na královský trůn, ovšem mediální zájem nebude o Charlotte o nic menší. Dá se předpokládat, že malá princezna bude vyrůstat v daleko větší svobodě než její bratr George, budoucí král Anglie.

Pod ochranou rodičů

Vévodkyně z Cambridge moc dobře ví, jak se na veřejnosti chovat, sama měla řadu zkušenostní se všudypřítomnými paparazzi, kteří ukořistili její nahé fotografie. Soukromí svého syna si velmi střeží. Nedávno královský pár hrozil žalobou fotografovi, který měl sledovat George na každém kroku. Stejně tak se dá očekávat, že bude chráněno i soukromí novorozené holčičky a fanoušci královské rodiny ji budou moct vidět při oficiálních událostech nebo na předem schválených fotografiích.

Nového královského potomka oslavují nejen příznivci monarchie, ale i obchodníci. Stejně jako u dříve narozeného George se budou vydávat stříbrné mince, vyrábět porcelán s podobiznou princezny a další památeční předměty.

Statečná princezna s hezkým vztahem k bratrovi

Britské deníky už také oslovují odborníky zabývající se astrologií, aby veřejnosti nastínili, co malou Charlotte čeká a nemine. Podle astrologa Jonathana Cainera, který předpovídal pro Daily Mail, bude mít princezna velmi blízký vztah se svým bratrem. Bude chytrá a bude si uvědomovat svůj vliv na veřejnost. Přesto toho nezneužije.

Rodný list princezny Charlotte:

Mistři feng-šuej z Hongkongu zase tvrdí, že Charlotte bude mít silnou a tvořivou vůli, svobodného ducha a nebude moc ctít protokol, na rozdíl od svého bratra George. "Bude to šťastné děvče, ale takové, které nerado poslouchá. Když jí nastavíte pravidla, bude si raději všechno dělat po svém,“ říká expert Mak Ling-ling s varováním, aby princ William malou Charlotte příliš nerozmazlil. Vesměs ale tvrdí, že princezna přinese královské rodině štěstí a vylepší obraz monarchie.

Dětství s chůvou a prestižní školy

V současné době obývá malá Charlotte se svou rodinou apartmá v Kensingtonském paláci, které dříve patřilo královnině sestře, princezně Margaret. Později se přesunou do venkovského sídla v Anmer Hall, které se nachází na královském pozemku Sandringham v Norfolku.

Princeznu čeká stejně jako jejího bratra v podstatě běžné dětství se španělskou chůvou Marií Teresou Turrion Borrallo, která bude Kate s dětmi pomáhat. Poté ale nastoupí jako všichni z její rodiny na některou z prestižních škol v Británii a samozřejmě se zapojí i do plnění některých královských povinností. V porovnání s Georgem nebude tak svázaná protokolem, nároky na čtvrtou následnici trůnu totiž nebudou tak velké.

 

Právě se děje

Další zprávy