Vesmírná turistka se vycvičí v Rusku, letenka stála miliardu

ČTK ČTK
12. 1. 2015 13:00
Zpěvačka Sarah Brightmanová má ve středu přicestovat do Hvězdného městečka a následující den zahájit předletovou přípravou. Na oběžnou dráhu se dostane v září.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Moskva - Britská zpěvačka Sarah Brightmanová, která před dvěma lety podepsala kontrakt jako vesmírná turistka, za tři dny začne s výcvikem v Hvězdném městečku u Moskvy a v září poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to dnes agentura TASS.

Na oběžné dráze má zpěvačka pobývat od 1. do 11. září. A to za předpokladu, že ji přibližně 40 hodin před startem schválí lékařská komise, jinak ji v posádce vystřídá náhradník. Tím je jeden japonský podnikatel. Pokud vše bude v pořádku, stane se britská zpěvačka, herečka a tanečnice osmou vesmírnou turistkou na ISS. Na oběžnou dráhu by měla letět ve společnosti ruského a dánského kosmonauta.

Sarah Brightmanová

Sarah Brightman
  • Popová a operní zpěvačka
  • V minulosti byl jejím manželem skladatel Andrew Lloyd Webber
  • V sedmdesátých letech nazpívala hit I Lost My Heart to a Starship Trooper

Cena letenky zůstává tajemstvím. Odhadovalo se ale, že let bude Brightmanovou stát nejméně tolik, kolik platí astronauti americké NASA, tedy víc než 50 milionů dolarů (asi miliardu Kč podle tehdejšího kurzu). Ceny předchozích turistických letů se pohybovaly mezi 20-35 miliony dolarů (až 700 milionů Kč).

Poslední turista vyletěl do vesmíru v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Pak ISS obsadily profesionální posádky a pro turisty nebylo místo. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 2 hodinami

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy