reklama
 
 

Vesmírná turistka se vycvičí v Rusku, letenka stála miliardu

12. 1. 2015 13:00
Zpěvačka Sarah Brightmanová má ve středu přicestovat do Hvězdného městečka a následující den zahájit předletovou přípravou. Na oběžnou dráhu se dostane v září.

Moskva - Britská zpěvačka Sarah Brightmanová, která před dvěma lety podepsala kontrakt jako vesmírná turistka, za tři dny začne s výcvikem v Hvězdném městečku u Moskvy a v září poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to dnes agentura TASS.

Na oběžné dráze má zpěvačka pobývat od 1. do 11. září. A to za předpokladu, že ji přibližně 40 hodin před startem schválí lékařská komise, jinak ji v posádce vystřídá náhradník. Tím je jeden japonský podnikatel. Pokud vše bude v pořádku, stane se britská zpěvačka, herečka a tanečnice osmou vesmírnou turistkou na ISS. Na oběžnou dráhu by měla letět ve společnosti ruského a dánského kosmonauta.

Sarah Brightmanová

Sarah Brightmanová

 • Popová a operní zpěvačka
 • V minulosti byl jejím manželem skladatel Andrew Lloyd Webber
 • V sedmdesátých letech nazpívala hit I Lost My Heart to a Starship Trooper

Cena letenky zůstává tajemstvím. Odhadovalo se ale, že let bude Brightmanovou stát nejméně tolik, kolik platí astronauti americké NASA, tedy víc než 50 milionů dolarů (asi miliardu Kč podle tehdejšího kurzu). Ceny předchozích turistických letů se pohybovaly mezi 20-35 miliony dolarů (až 700 milionů Kč).

Poslední turista vyletěl do vesmíru v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Pak ISS obsadily profesionální posádky a pro turisty nebylo místo. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito.

autor: ČTK | 12. 1. 2015 13:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama