Brazilští novináři omylem pohřbili královnu Alžbětu II. Pochybení svedli na techniku

Magazín Magazín
13. 4. 2022 10:31
Brazilskému deníku Folha de São Paulo se přihodil omyl, který je noční můrou snad všech redakcí. Na svém webu nedopatřením vydal předpřipravený nekrolog královny Alžběty II. Milionům jihoamerických čtenářů tak na chvíli zatrnulo, že britská panovnice, která brzy oslaví 96. narozeniny, zesnula.
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: ČTK

Zpráva o úmrtí královny se na webu deníku Folha de São Paulo objevila v pondělí kolem poledne místního času. "Alžběta II. se zapíše do historie jako nejdéle vládnoucí britská panovnice," psali brazilští novináři. V textu ale chyběl věk panovnice a příčina jejího náhlého skonu, což napovídalo, že nekrolog na internet unikl předčasně.

Trvalo několik minut, než redakce článek stáhla a oznámila, že za nepříjemnost mohla technická porucha. "Chystání nekrologů světových politiků a celebrit ještě před jejich smrtí je v žurnalistice běžnou praxí. Chyba nás ale samozřejmě mrzí," omluvily se noviny za to, že na svůj věk nebývale svěží vladařku příliš brzy odepsaly. Informoval o tom deník The Guardian.

To už se ale incident stal žhavým tématem internetových diskusí. "Bože, chraň Folhu," parafrázoval na Twitteru jeden vtipálek hymnu Spojeného království. "Přijde mi roztomilé, jak Folha taktně neuvedla, kolik královně bylo let, když zemřela," žertoval zase brazilský komik a herec Gregorio Duvivier. Některé diskutující pak pobavila titulní fotografie článku, na které se královna tvářila tak vesele, jako by se smála vlastní smrti.

Na události si smlsnul ale i brazilský prezident Jair Bolsonaro, pro kterého je deník Folha de São Paulo trnem v oku. Patří totiž k opozičním médiím, která politiku pravicového populisty často kritizují, a Bolsonaro se proto snaží snížit jeho důvěryhodnost. Není tedy divu, že pro prezidentovy příznivce bylo pochybení novinářů jen dalším důkazem, že píšou "levičácké dezinformace".

"Folho, jste hotová továrna na fake news. Teď dokonce tvrdíte, že malá Bety zemřela," rozohnil se jeden z Bolsonarových podporovatelů na Twitteru. "Folha de São Paulo se pokusil zabít britskou královnu, aby zjistil, jestli tomu její čtenáři uvěří. Kdyby na to deníku naletěli, určitě by se jeho redaktoři pokusili zabít i prezidenta Bolsonara. Bude mít Brazílie zase jednou opravdové novináře?" napsal na sociální síti konzervativní aktivista Oduwaldo Calixto.

Mohlo by vás zajímat: Megxit je nepřátelský akt vůči královně, Harry se zachoval jako celebrita, říká Cápová 

Bylo to nepříjemné překvapení ve stylu hollywoodské hvězdy, ne člena britské královské rodiny, říká redaktorka Forbesu Irena Cápová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy