Lékařka: Špatná strava při kojení? České matky sužuje spíš alkohol a nikotin

Petra Jansová Petra Jansová
21. 9. 2015 14:01
"Dodržujte správné stravovací návyky v prvních dnech života svého dítěte. Zabráníte tak vzniku smrtelných onemocnění, až bude dospělé," varují brazilští pediatři. Fotky z kontroverzní kampaně sdílejí lidé na sociálních sítích. České matky podle lékařů ohrožují své děti především nadměrnou konzumací alkoholu a kouřením.
Brazilská reklamní kampaň
Brazilská reklamní kampaň | Foto: Paim

Praha – "Vaše dítě je to, co jíte," upozorňuje kontroverzní kampaň brazilských lékařů. Doktoři varují, že špatné stravovací návyky matek během těhotenství a kojení mají nebezpečné zdravotní dopady na jejich děti v dospělosti.

Kojence nestačí zahrnout jen láskou a něhou, ale velmi důležitá je i zdravá strava, hlásá kampaň. V té je matčin prs nahrazen hamburgerem, kelímkem s kolou nebo sladkým zákuskem.

Fotky z brazilské reklamy sdílely i čeští uživatelé Facebooku a živě o nich diskutovali. 

Knedlíky versus hamburger

České matky nemusí podle oslovené lékařky takováto kampaň znepokojovat, většinou totiž dávají přednost české kuchyni před fast foodem. "Jako větší problém vidím kouření a alkohol jak během těhotenství, tak i následně během kojení," uvedla primářka dětského oddělení nemocnice v Kadani Patricie Kotalíková.

Dodržovat životosprávu a vyhýbat se nezdravým jídlům však doporučuje stejně jako její kolegové z Brazílie. V případě pokrmů z řetězců rychlého občerstvení upozorňuje především na těžko stravitelné sacharidy, které v budoucnu mohou způsobit vznik cukrovky druhého typu.

Velký problém vidí Kotalíková v případě alkoholu a nikotinu, se závislostí na něm se české ženy potýkají spíš než s hamburgery a hot dogy.

"Samozřejmě to nemyslím nijak extrémně. Když si maminka velmi výjimečně dá sklenku vína nebo piva, problém v tom nevidím. Před každodenním pitím alkoholu ale všechny své pacientky varuji,“ vysvětluje.

Ženy, které neuposlechnou varování lékařů, totiž hazardují nejenom se zdravím svého dítěte, ale i s jeho životem. "Existují studie, které potvrzují neblahý vliv. V případě alkoholu mluvíme především o onemocněních centrální nervové soustavy. Děti matek-alkoholiček mívají velmi často různé druhy postižení," upřesňuje primářka Kotalíková.

Za velmi příznivý trend označuje nárůst počtu kojících matek. "Z porodnic odchází kolem 90 procent kojených dětí. To je skvělé. Horší ale je, že jejich počet v půl roce klesá. Šest měsíců je ale minimum doby, které dítě potřebuje mateřské mléko," dodává.

V systému je pro pediatry řada nástrah a překážek, aby se mohli rychle a kvalitně vzdělávat, ročně chybí polovina lékařů navíc, říká Luděk Ryba. Podle něj hrozí, že časem nebude mít kdo léčit děti | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy