Bourat normalizační budovy? Je to chyba, patřily mezi evropskou špičku

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 15. 10. 2015 20:11
Žižkovský vysílač, Kotva, Nová scéna Národního divadla, hotel InterContinental nebo Žižkovský vysílač. Jaký přínos mají lidmi nepochopené a odborníky obdivované budovy?

Praha - Nová scéna Národního divadla, OD Kotva, budova Federálního shromáždění nebo Žižkovský vysílač. Tyto a mnohé další stavby, které vznikly převážně v dobách normalizace, se dodnes potýkají s kritikou a nepochopením části veřejnosti.

Velmi často se rovněž umisťují v různých žebříčcích jako ty nejošklivější. Odborníci či architekti v nich naopak vidí neprávem opomíjenou hodnotu.

Stejný postoj zastává i historik architektury Petr Vorlík, který působí jako pedagog a výzkumný pracovník na Fakultě architektury ČVUT v Praze a specializuje se na dějiny architektury 20. století a průmyslové dědictví. 

Autor a spoluautor celé řady odborných publikací, například Šedesátá léta v architektuře očima pamětníků (2006), Ještěd / evidence hodnot poválečné architektury (2010), okomentoval pro Aktuálně.cz některé z "nepochopených" budov.

Obchodní dům Máj
Obchodní dům Máj | Foto: archiv Sial

Obchodní dům Máj

Autoři John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš (Sial), stavba 1972-75

Obchodní dům Máj tak sporným a diskutovaným tématem nebyl a Petr Vorlík si to vysvětluje existencí dalších moderních budov na Národní třídě. "Máj respektuje výšku okolní zástavby, a poslední podlaží jsou dokonce zalomená a reagují tak na ustoupená podlaží nebo šikmé střechy sousedních domů. Parter byl prosklený a do Národní třídy ustoupený a vtahoval tak návštěvníky dovnitř."

"Částečná uzavřenost horních podlaží vzhledem ke stísněnosti ulice a využití pro obchodní prostory zas tak nevadí," vysvětluje Vorlík a poukazuje zejména na současná megalomanská obchodní centra, která na svůj kontext už zcela rezignují, do ulice se obrací zcela holým průčelím nebo reklamní plochou a raději si vytváří svůj vlastní "ideální" svět s pasáží v interiéru.

"Ve srovnání s nimi je Máj vyloženě městský a městotvorný dům," dodává Vorlík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy