Kinabatangan - Na Borneu se rodí plán, jak zachránit nejmenší a nejvzácnější druh slona na Zemi. Informovala o tom britská BBC.
Příští rok se tady otevře centrum, které se má postarat o jediné: aby počty těchto ohrožených trpasličích slonů už dále neklesaly.
Vzácní bornejští sloni žijí výhradně v severních částech ostrova. Jejich domovem je Kinabatangan, největší přírodní rezervace provincie Sabah. Dnes jich tu ale podle odhadů najdeme sotva dva tisíce.
Kinabatangan je totiž místo postižené masivním vykácením pralesů. Dřevo se tady těží už od šedesátých let minulého století.
Na místě dřívějších pralesů, kde se sloni volně potulovali, jsou dnes všude rozsáhlé plantáže. Na nich se pěstují olejové palmy. Zůstaly pouze malé kousíčky lesa podél řek. Kvůli tomu jsou sloni i ve větším kontaktu s lidmi.
"Vzácní sloni jsou všude kolem, navečer se pravidelně stahují dolů do údolí, kde tráví noci. Snažíme se zjistit, jaký na ně mají vliv změny jejich přirozeného prostředí. Těch je tu v posledních letech požehnaně," říká Mike Brufford, profesor biodiverzity na Cardiffské univerzitě, která už několik let slony studuje.
Pro srovnání
- slon africký a indický průměrně dorůstají výšky kolem čtyř metrů v kohoutku
- nejurostlejší samci na Borneu dosáhnou nanejvýš dvou metrů
Z Bornea se právě vrátil. Otevření centra pro ochranu slonů tady dojednával s úřady.
Přírodovědci slonům připínají obojky. Pomocí rádiových vln pak sledují jejich veškerý pohyb.
Cardiffský tým zároveň chystá i plán, jak efektivně uchovat alespoň část původních sloních domovů. S touto prací už má zkušenosti - podobný problém už několik let řeší i s orangutany.
"Na Borneu jsme vídali zářné příklady sbližování divokých zvířat s lidmi. Dostali jsme se do jedné vesnice. Zdejší muž nám po krátké debatě ukázal orangutana, kterému se velmi zalíbilo v jeho zahradě," vypráví Brufford.
Nápadně podobnou situaci zažívají i obyvatelé evropských měst. Plachá liška nebo jezevec přece už ani tam nejsou vzácní.