Bono pěl masám. Na koncert U2 přišlo 10 milionů lidí

Michal Pavec
9. 11. 2009 15:00
Vyplývá to z odhadů, které Aktuálně.cz sdělila společnost Google
Foto: Reuters

Pasadena - Už před dvěma týdny, kdy kalifornský koncert irské legendy U2 přenášel živě portál YouTube, bylo jasné, že půjde o jednu z největších událostí v historii internetu.

A tou se také stal. Doslova.

Provozovatelé populárního videoserveru nyní zveřejnili první údaje o počtech fanoušků, kteří koncert z kalifornské Pasadeny sledovali online. A ukázalo se, že šlo o největší živý přenos v historii YouTube.

"Přenášení koncertu U2 bylo pro YouTube komunitu velkou událostí. Show sledovali uživatelé z celého světa, ze sedmi kontinentů, prostřednictvím deseti miliónů online přenosů," sdělila Aktuálně.cz Jana Zichová, PR manažerka společnosti Google pro Českou republiku.

To v praxi znamená, že vystoupení z fotbalového stadionu Rose Bowl vidělo minimálně deset milionů lidí. A je jasné, že u každého počítače neseděl jen jeden uživatel.

Počet "online" účastníků koncertu konaném v rámci 360° Tour překonal i očekávání Bonovy grupy. Ta před vystoupením doufala, že jej uvidí několikanásobně vyšší počet fanoušků, než dorazí přímo na stadion - tedy několikrát 96 tisíc.

Počet návštěvníků z Pasadeny se ale násobil hned stokrát. A šlo v podstatě o splněný sen.

"Kapela chtěla něco takového uskutečnit už poměrně dlouho. Vzhledem k tomu, že koncert tak jako tak natáčíme, a tohle je skvělá příležitost, jak přenést atmosféru koncertu mimo stadion. Fanoušci jsou zvyklí za U2 cestovat pěknou dálku, nyní U2 přijdou za nimi, globálně," popsal rozhodnutí pro internetový stream manažer kapely Paul McGuiness.

Bono hrál i Čechům

Původní zprávy hovořily o tom, že online video bude zpřístupněno jen v šestnácti zemích.

Uživatelům z České republiky - na rozdíl třeba od USA, Velké Británie, Mexika a Indie - tak hrozilo, že se nebudou moci připojit ani v reálném čase, ani pak sledovat dvě plánované reprízy jak na YouTube, tak na oficiálních stránkách U2.

Nakonec bylo vše jinak - U2 v pondělí dopoledne "zahráli" reprízu svého vystoupení prostřednictvím webu u2.com i pro Čechy.
Největší online koncert všech dob je možné ještě teď vidět na na speciální stránce na YouTube.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy