reklama
 
 

Bojujte s řídnutím kostí pitím piva, radí vědci

16. 8. 2009 9:56
Madrid - Španělští vědci přišli s objevem, který potěší snad každého milovníka piva. Zlatavý nápoj totiž podle všeho zabraňuje řídnutí kostí.

Studie podle deníku Daily Telegraph ukazuje, že ženy, které pravidelně popíjejí pivo, mají silnější kosti a zákeřná osteoporóza se jim tak s velkou pravděpodobností vyhne.

Vysoký podíl křemíku v pivu totiž podle vědců zpomaluje řídnutí, které vede k častým zlomeninám, a podporuje tvorbu kostní tkáně.

Pivo je také bohaté na fytoestrogeny, které mají kromě jiného příznivý vliv na zdraví kostí.

Kosti jsou tvořeny spletí kolagenních vláken, minerálů, cév a morku. Zdravé kosti jsou hustší a mezi jednotlivými částmi se vytváří méně pórů.

Stačí pít málo

Vědci zkoumali téměř 1700 zdravých žen ve věku zhruba 48 let. Zeptali se jich na pitný režim a pak pomocí ultrazvuku pořídili snímek jejich rukou. Prsty totiž patří mezi kosti, které jsou osteoporózou stiženy nejdříve.

Průzkum ukázal, že kosti milovnic piva jsou silnější. Ženy, které vypijí denně méně jak pintu piva a které tedy vědci označili za mírné pijáky, na tom ale nebyly o moc hůře. Vědci tedy předpokládají, že na zdraví kostí se výrazně projeví i malé množství piva.

„Křemík hraje zásadní roli při tvorbě kostí. A pivo je jedním z nejdůležitějších zdrojů křemíku v západní stravě," uvádějí vědci v článku publikovaném v časopise Nutrition.

Osteoporózou trpí především ženy po menopauze.


autor: Kristina Winklerová | 16. 8. 2009 9:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama