Nejlepším šéfkuchařem na světě je Američan. Na kuchařské olympiádě zvítězil s vegetariánským jídlem

pej
2. 2. 2017 12:42
Mathew Peters ze Spojených států se stal nejlepším šéfkuchařem na světě. Na prestižní gastronomické soutěži Bocuse d´Or, která byla založena v roce 1987, získal zlatou medaili jako vůbec první Američan. Druhou příčku obsadil šéfkuchař z Norska. Hlavním tématem letošního ročníku byla příprava vegetariánského menu.
Bocuse d’Or 2017
Bocuse d’Or 2017 | Foto: archiv soutěže Bocuse d’Or 2017

Vítězem prestižní kuchařské soutěže Bocuse d´Or, která se konala v Lyonu, se stal Mathew Peters ze Spojených států. Je to vůbec poprvé, co v třicetileté historii klání profesionálních kuchařů zvítězil Američan. Od založení v ní dominují především kuchaři z Francie a skandinávských zemí.

Kromě sošky s podobiznou zakladatele soutěže Paula Bocuse si odvezl také hlavní cenu – zhruba 540 tisíc korun.

Stříbrnou medaili si z finále, kterého se zúčastnilo čtyřiadvacet týmů z celého světa, odnesl Christopher William Davidsen z Norska. Třetí příčku obsadil  Viktor Andrésson z Islandu.

Hlavním tématem letošní soutěže byla příprava vegetariánského receptu složeného výhradně z ovoce, zeleniny, obiloviny, semen nebo luštěnin. Druhým pokrmem, který soutěžící prezentovali, byla interpretace tradičního lyonského receptu – bréské kuře s kraby.  

Čtyřčlenné týmy, složené ze dvou kuchařů, šéfkuchaře a asistenta do 22 let, měly na přípravu přesně 5 hodin a 35 minut.

Soutěž založil francouzský kuchař Paul Bocuse v roce 1987 jako paralelu k velkým sportovním akcím, právě proto se soutěž někdy přirovnává k olympiádě pro šéfkuchaře

V letošním finále se utkaly například týmy z USA, Kanady, Maďarska, Francie, Singapuru, Maroka, skandinávských zemí či z Jižní Ameriky. Český zástupce se do světového finále dostal zatím jen jednou.

V Česku je deset restaurací na světové úrovni, odlišují se surovinami i personálem, tvrdí šéfkuchař Grand Cru Jan Punčochář. V dobrých restauracích podle něj nesmí být fluktuace personálu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy